Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  120 Mamaklı kadın meslek sahibi oldu
  22 Eylül 2017 Cuma 08:05

  120 Mamaklı kadın meslek sahibi oldu

  Mamak Belediyesi’nin dezavantajlı kadınlara yönelik AB desteğiyle hayata geçirdiği proje sayesinde 120 kadın seminerlerde eğitim alarak çocuk bakıcısı oldu
   
  DEZAVANTAJLI Kadınların Mesleki Gelisimlerinin Saglanması ve Hayat Boyu Ögrenme Konusunda Farkındalıgın Artırılması Projesi'nin sertifika töreni Mamak'ta yapıldı. Mamak Belediyesi'nin hayata geçirdigi projeyle 120 kadın meslek sahibi oldu. 432 saat egitim alan kadınlar, projenin kendilerine büyük katkıları oldugunu, çocuk egitiminde ufuklarının açıldıgını söyledi.

  SERTİFİKA MEB ONAYLI
  Avrupa Birligi'nin hibe destegi verdigi projenin 191 bin 101 Avro'luk bütçesinin 22 bin 798 Avro'su Mamak Belediyesi tarafından finanse edildi. Projeden Mamak'ta ikamet eden 25-45 yas arasındaki issiz ve dezavantajlı kadınlar yararlanabildi. Egitimler için 574 basvuru alındı, mülakatlar sonucu 120 kadın katılımcı seçildi ve bu kadınlar 432 saatlik egitime tabi tutuldu. Evde çocuk bakımı egitimi alan kadınlara MEB onaylı sertifika verildi. Egitimler Mamak Belediyesi'ne baglı 3 farklı Aile Merkezi'nde ve 20'ser kisilik 6 farklı grup halinde haftanın 5 günü olarak verildi. Kadınlara aynı zamanda sosyal etkinlikler de düzenlendi. Bu kapsamda kadınlar için sinema, piknik ve gezi programları yapıldı. Egitim alan kadınların 3-6 yas arasındaki çocukları için de kres hizmeti, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki çocuklar için de etüt hizmeti verildi. Egitim boyunca kursiyerlere aylık 450 TL cep harçlıgı verildi. Egitimlerini tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan kadınların istihdam edilebilmesi için "www.mamaktaevdeçocukbakimi. com" sitesi kuruldu. Bu site sayesinde çocuk bakıcısı arayan kisiler buraya ilan vererek sertifikalı çocuk bakıcısı arayacak, egitim sonucu sertifika alan kadınlar da is sahibi olabilecek. Projeyle ilgili konusan Belediye Baskanı Mesut Akgül, "Belediye olarak AB ile birlikte 16 proje gerçeklestirdik. Devam eden 4 projemizin maliyeti 2 milyon civarına geldi. Bu egitimler sonunda elde ettiginiz sertifikalarla aile ekonomisine destek olup toplumun sekillenmesine yön vereceksiniz. Gelecek nesilleri sizler yetistiriyorsunuz, siz ne kadar egitimli olursanız gelecek nesiller de o kadar egitimli ve bilgili olur" diye konustu.
  Bu haber toplam 1055 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim