Murat ERTAN

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Murat ERTAN

  Aile ile Öğrenmek

  15 Nisan 2021 Perşembe 11:28

  Koronanın bize yaşattıklarına şimdi de olumlu tarafından bakmaya çalışalım. Kendimizi, eşimizi, çocuklarımızı tanıma ve anlama fırsatımız oluştu. Böylelikle birbirimizin özelliklerini daha iyi bilip anlayabilme imkânı bulduk. Bu süreçte kendimize, ailemize, sevdiklerimize zaman ayırarak ailemizle kaliteli zaman geçirip bağlarımızı güçlendirebiliriz.

  Dünyada gözle göremediğimiz virüsler, hayatımızı tehdit etmektedir. Covid-19 adı verilen bu virüs salgına dönüşüp kitlesel ölümlere neden olmaktadır. Bu durumda maske takmaya, mesafeyi korumaya, temas etmemeye ve sokağa çıkma zamanına dikkat etmek gerekmektedir.

  Oyunlar öğrenme için en önemli etkinlik olduğu için ailede eğitimin yanında oyunlar da oynanmalıdır. Çocuklara sevdikleri ve mutlu oldukları işleri yapmaları için fırsat verilmelidir.

  Çocuklarımızla iletişimimizi artırmak adına evde kalmak gerektiği günlerde, ailemizle plan yapıp etkinlikler oluşturabiliriz. Yemek masasında masa tenisi oynayabilir, balonlarla voleybol oynayabilir, birlikte bulmaca çözebilir, şiir okuyabilir, resim çizebilir, drama yapabilir, zekâ oyunları oynayabiliriz.

  Çocuk öğrendiği kültürel etkinliği aktarabilir, film izleyebilir, mutfakta birlikte yemek yapıp, resim çizebilir, yabancı dilini geliştirebilir, kitap okuyarak birbirimizle düşüncelerimizi paylaşabiliriz. Çocuğumuzun aile bireylerinin karşısına geçip o hafta okuduğu bir öyküyü, kitabı anlatmasını sağlayabiliriz.

  Çocuklar, öğrendiklerini anlattıkça paylaştıkça ve uyguladıkça daha fazla öğrenme ihtiyacı duyar. “aile ile öğrenmeyi” oluşturabilirsek,  birlikte kitap okur, birlikte etkinlikler yapar, televizyonu birlikte daha az izler, izlediği filmi, tiyatro eserini veya okuduğu kitabı birlikte değerlendiririz.

  Aile ile birlikte öğrenerek yetişen çocuklar; öğrenen, karar alabilen, sorumluluk alabilen, empati kuran, diğerlerini düşünebilen,  düşünceleri gelişen, bakış açısı genişleyen ve paylaşan bireyler olur.

  Okullar toplu yaşanan yerler olduğu için salgının yaygınlaşmasında etkili rol oynar. Bu nedenle öğrencilerin eğitimini aksatmamak için uzaktan eğitim ile birlikte yapılmaktadır. Uzaktan eğitim, okulda verilen örgün eğitimin yapılamadığı salgın döneminde uygulanan çözümdür. Bu durumu, uzaktan eğitimi destekleyen aileler ve öğretmenler yapacakları bazı uygulamalarla güçlendirilebilir.

  Öğrenme kelime anlamı olarak tekrarlar sonucu oluşan kalıcı izli davranış değişikliği olup Öğrenmenin oluşabilmesi tekrarlarla ve sürekli pekiştirme yoluyla artırılabilir. Öğrenmeyi geliştirmek adına yapılacak bütün etkinliklerden yararlanmak gerekir.

  Çocuklarımıza sevdiğimizi sözlerimizle, beden dilimizle de gösterelim.  Birlikte eğlenip oyun oynayalım, onlara sarılalım. Geleceğimizi temsil edecek yavrularımız için şikâyet etmek yerine çözüm üretelim, olumlu bakış açısı oluşturalım.

  Bir Çin atasözü der ki: “Gül sunan elde gül kokusu kalır.” Gül sunalım, gül kokusunu da birlikte paylaşalım, güzellikleri artıralım. Sevgiyi ve samimiyeti çoğaltalım; çocuklarımıza, eşimize güzel sözler söyleyelim.

  İçinde bulunduğumuz bu durum bizim tercihimiz değil fakat yaşadığımız olayları nasıl değerlendireceğimiz bizim seçimimizdir. Bu durumda aile birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü oluşturarak köprü kuralım ve dünden aldıklarımızı yarına aktaralım. Burada önemli olan yarına umutla bakabilmektir.

  Bu süreçte bizim için görev yapan sağlık görevlilerine, emniyet görevlilerine, gazetecilere, toplu taşıma sürücülerine, ekmeğimizi pişiren fırıncılara, Ptt çalışanlarına, kargo çalışanlarına, market çalışanlarına, milletimize destek olan tüm çalışanlarımıza şükran ifadelerimi belirtir, teşekkür ederim.

  MURAT ERTAN
  EĞİTİM BİLİM UZMANI
  DAVRANIŞ BİLİMLERİ UZMANI

  Bu yazı toplam 827 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim