Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ankapark’ta ticaret ve süre engeli kalktı
  21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:33

  Ankapark’ta ticaret ve süre engeli kalktı

  AOÇ arazisinde Ankapark’ın bulunduğu kısım, 29 yıllığına bedelsiz olarak Büyükşehir’e tahsis edildi. Buna göre park 29 yıllığına kiraya verilebilecek.

  Kamuoyunda ‘Torba kanun tasarısı’ olarak da bilinen ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla, yüzde 94’ü tamamlanan Ankapark ve daha sonra yapılacağı belirtilen hayvanat bahçesi kısmının içerisinde bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi, 29 yıllığına bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Daha önce 10 yıl olan tahsis süresi 29 yıla çıkmış oldu.

  29 YILA KADAR KİRAYA VERİLEBİLECEK

  Araziyi hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapılmak üzere 29 yıllığına alan Büyükşehir Belediyesi, tahsis süresinin sonunda alan içerisindeki her türlü yapı tesis ve malzemeyi bedelsiz olarak AOÇ Müdürlüğü’ne devredecek. Tahsis edilen alan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilecek şartlarla 29 yıla kadar üçüncü kişilere kiraya veya işletmeye verilebilecek.

  ‘TİCARET YAPILAMAZ’ HÜKMÜ OLMAYACAK

  AOÇ’nin belirlenen arazisinin kiraya veya işletmeye verilmesinde, “AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz” hükmü de geçerli olmayacak. 29 yıllık tahsis için AOÇ Müdürlüğü ve Büyükşehir arasında protokol yapılacak. AOÇ arazisinin belli bir kısmının Büyükşehir Belediyesi’ne 29 yıllığına bedelsiz tahsis edilmesine ilişkin teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken CHP’li milletvekilleri “AOÇ arazisinin bu şekilde çiğnenmesine asla izin verilmemelidir” eleştirisinde bulunmuş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa da “Kiraya verilen alan metrekare olarak artırılmıyor. Sadece bu alan içerisinde, hediyelik eşya, kafe, dondurma ve çay satışı gibi hizmetlerin verilmesi de amaçlanıyor” yanıtını vermişti. Hürriyet/Ankara

  Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim