Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  ''Ankara Simidi'' Tescil Bekliyor
  28 Mayıs 2016 Cumartesi 16:27

  ''Ankara Simidi'' Tescil Bekliyor

  ATO Başkanı Salih Bezci, 21 aydır ‘coğrafi işaret tescili’ onayı bekleyen Ankara simidi için “Türk Patent Enstitüsü’ndeki başvurunun sonuçlanmasının ardından Avrupa Birliği nezdinde de tescil başvuruları yapılacak” dedi.

  ATO Başkanı Salih Bezci, 21 aydır ‘coğrafi işaret tescili’ onayı bekleyen Ankara simidi için “Türk Patent Enstitüsü’ndeki başvurunun sonuçlanmasının ardından Avrupa Birliği nezdinde de tescil başvuruları yapılacak” dedi.

  Halk arasında ‘susamlı kebap’ adıyla da anılan Ankara simidi, 21 aydır ‘coğrafi işaret tescili’ bekliyor. Başkent’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan Ankara simidinin markalaşması amacıyla Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Üniversitesi, Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ankara Simitçiler Odası, Ankara Ticaret Borsası gibi kurum ve kuruluşlar 2014 yılında bir araya geldi. Ankara simidine ‘coğrafi işaret tescili’ alınması için 22 Ağustos 2014 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) başvuru yapıldı. Aradan geçen 21 ayda çalışmalar hızlansa da tescil süreci tamamlanmadı. Coğrafi işaret tescili alınmış yöresel ürünlerin, ekonomiye büyük katkısı olduğuna dikkat çeken ATO Başkanı Salih Bezci, TPE’deki başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından Ankara simidi için Avrupa Birliği’ne de ‘tescil’ başvurusu yapılacağını söyledi. Ankara Hürriyet’e konuşan Bezci, şu ifadeleri kullandı:

     AB’YE DE BAŞVURU YAPILACAK  “Küreselleşme ile beraber gelişen gelenekselleşme eğilimi, dünya pazarında tanınmayan, geleneksel bilgiye dayalı olarak üretilen yerel ürünlerin, gün yüzüne çıkmasına olanak veriyor. Bu kapsamda coğrafi işaretler de önem kazanıyor. Hatta ülke ekonomileri içerisinde milyar dolarlarla ifade edilen bir gelir sağlıyor. Ankara simidinin ‘coğrafi işaret tescili’ için 22 Ağustos 2014 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yaptık. Başvurunun sonuçlanmasının ardından aynı ürün için Avrupa Birliği nezdinde de tescil başvuruları yapılacak. Üretici ve tüketiciyi korumak, kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla söz konusu ürünlerin tescili için çalışmaları sürdürmekte büyük yarar var.

   


  COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ  ATO olarak markalaşma ve coğrafi işaretin önemine dikkati çekmek için 2016 yılında Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi düzenleyeceğiz. Bu zirve ile endüstriyel alıcı ve satıcıları bir araya getirilerek bir katma değer sağlamayı, üretici ve tüketicilerdeki bilinci geliştirmeyi, denetim sisteminin öneminin ortaya çıkarmayı ve bilimsel altyapısının geliştirilmesini amaçlıyoruz.”

   


  SANCAR’IN SİMİT SÖZLERİ  ÖTE yandan Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın, geçtiğimiz hafta İstanbul’da katıldığı bir programda söylediği, “ABD’deyken en çok Ankara simidini özledim. İstanbul simidi de güzel ama en çok Ankara simidini özledim” sözlerini de değerlendiren Bezci, “Sancar’ın sözleri Ankara simidinin coğrafi işaret tescillenmesi ile ilgili çalışmaların ne kadar yerinde olduğunun bir tescili gibi görülebilir” dedi. Ankara simidi, Sancar onuruna aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verilen akşam yemeği menüsüne de girmişti.

     250 GRAM RAMAZAN PİDESİ 1,5 TL’YE SATILACAK  ATO Ekmek ve Unlu Mamuller Meslek Komitesinin kararıyla, Ankara’da 250 gram ramazan pidesinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1,5 liradan satılacağını belirten ATO Başkanı Salih Bezci, “Mübarek Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle fırıncı esnafıyla yaptığımız toplantıda zam yapmama kararı aldık. 250 gram pideyi geçen yıl olduğu gibi 1,5 liradan satacağız. Zam yapmayarak özveride bulunan meslektaşlarıma bu kararlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

   

   

  http://www.haberankara.com/haber/49792/ankara-simidi-tescil-bekliyor.html

  Bu haber toplam 1373 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim