Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ankara Üniversitesi’nde teknoloji dişe dokundu
  02 Şubat 2017 Perşembe 08:37

  Ankara Üniversitesi’nde teknoloji dişe dokundu

  Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, son yıllarda bünyesine kattığı üstün teknolojik donanım sayesinde dijital diş hekimliği merkezi olma yolunda öne çıktı.

  Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, son yıllarda bünyesine kattığı üstün teknolojik donanım sayesinde dijital diş hekimliği merkezi olma yolunda öne çıktı. Dekan Gür, “Dijital Gülüş Tasarımı” uygulamasının da yakında fakülte çatısı altında hizmete sunulacağını söyledi

  Ankara Üniversitesi, (AÜ) özellikle son yıllarda yoğun olarak gerçekleştirdiği teknolojik yatırımların meyvesini toplamaya başladı. Bunun son örneği Diş Hekimliği Fakültesi'nde kendini gösterdi. "Dijital Diş Hekimliği"nin hayata geçtiği fakültedeki teknolojik sistem için Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçarslan'ın yönetiminde doktoralı-uzman genç akademisyenlerden oluşan bir "Ankara Diş" ekibi kuruldu. Ekiple birlikte hem akademik hem de klinik çalışmaları başlatıldı.

  "ÖNE ÇIKTIK"
  Dekan Yardımcısı ve aynı zamanda Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Kılıçarslan, dijital yolculuklarını şöyle özetledi: "Fakültemiz, 2012'de Protez Kliniğimize alınan dijital ağız içi tarayıcı ve klinik tipi kazıma cihazı ile teknolojik süreci yakından takip etmeye başladı. Teknoloji, 2016'daki projelerimiz ile diş hekimliği araştırma alanlarına, klinik uygulamalarına ve lisansüstü eğitimlerine katkıda bulunacak şekilde model tarayıcı ve laboratuvar tipi kazıma cihazı araçlarıyla fakültemizde kendini gösterdi. Üstün özellikteki ağız içi tarayıcısı ve kurulan görüntü arşivleme ve iletişim sistemleri sayesinde Fakültemiz, ülkemizdeki en gelişmiş dijital diş hekimliği merkezi olma yolunda öne çıktı."

  3 BOYUTLU YAZICIDAN MODEL
  Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürkan Gür de fakültedeki teknolojik gelişmelerin sadece ulusal değil, uluslararası düzeyde ses getireceğine inandıklarını ifade ederek, Dijital Diş Hekimliği ile ilgili şu bilgileri verdi: "Dijital Diş Hekimliği, tüm diş hekimliği uzmanlık alanlarını ve teşhisten tedaviye kadar pek çok çalışma disiplinini içerisinde barındırıyor. Ölçü alınması, son derece gelişmiş materyaller kullanılarak hızlı ve kaliteli restorasyon ve protezlerin üretilmesi, alçı modellerin yerine 3 boyutlu yazıcılardan üretilen modellerin kullanılması ve ortodontik modellerin dijital olarak elde edilmesi gibi dijital yenilikler fakültemizdeki dijital diş hekimliğinin göstergeleri olarak karşımıza çıkıyor."

  ÇOK YAKINDA 'DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI'
  Dekan Prof. Dr. Gürkan Gür, günümüzde büyük ilgi odağı olan "Dijital Gülüş Tasarımı" adını taşıyan uygulamanın da çok yakında hizmete sunulacağını dile getirdi. Prof. Dr. Gür, "Dijital gülüş tasarımı; restoratif ve bilhassa estetik işlemlerin daha herhangi bir girişimsel işlem yapılmadan önce hastaya sanal olarak gösterilmesine olanak sağlar. Bu yöntemle hastanın onayladığı restorasyonlar dijital olarak bilgisayar yazılımları ile üretim için tasarlanmakta ve yine bilgisayar destekli frezeleme makineleri ile fabrikasyon olarak standart olarak üretilmiş malzeme bloklarından (seramik, zirkonya, metal veya kompozit) kazınarak üretilir. Böylece klasik yollarla günlerce süren üretim süreci, birkaç saatten en fazla birkaç güne kadar kısalır" ifadelerini kullandı.

  02 Şubat 2017 Sabah Ankara Haber

  Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim