Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ankara uzay sanayisi üssü olacak
  19 Şubat 2018 Pazartesi 08:29

  Ankara uzay sanayisi üssü olacak

  Kahramankazan'da 2011'de çalışmalarına başlanan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ivme kazandı

  Kahramankazan'da çalışmalarına 2011 yılında başlanan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) OSB 1. Kısım Altyapı İnşaatları Yapım İşi ihalesi bugün saat 14.00'te Kahramankazan Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem verdiği ve bir an önce hayata geçirilmesi için talimat verdiği projenin ihalesi öncesinde Savunma Sanayisi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal ve Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, HAB projesini SABAH Ankara'ya anlattı. Uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi desteklemek, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlamak amacını taşıyan HAB projesi, TUSAŞ'ın yanı başındaki 730 hektarlık alanda hayata geçecek.

  "PARLAYAN YILDIZ OLACAK"
  Savunma Sanayisi Müsteşar Yardımcısı Tüfekçi, "Uzay ve havacılık sanayimizin parlayan yıldızı olacağına yürekten inandığım HAB OSB'nin, Müsteşarlık olarak hedeflerimize daha hızlı ve etkin şekilde ulaşmamızda önemli bir rol üstleneceğini vurgulamak isterim. 20 Ocak 2015'te tüzel kişilik kazanan OSB'mizin imar planları hazırlanmış ve onaylanmıştır. Onaylı imar planlarına istinaden parselasyon işlemleri, kadastral işlemler ve tapu işlemleri tamamlanmıştır. Şimdi önümüzdeki ilk adım altyapı ihalemizdir. 29 Ocak 2018'de internet sitemizden ilan etmiş olduğumuz altyapı ihalemizde açık ihale usulü uygulanacak olup, 19 Şubat 2018'de gerçekleştirilecektir" dedi. Ankaralı iş adamları olarak projeyi önemsediklerini söyleyen MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı Erdal, "Kanal İstanbul projesi ne kadar önemli ise HAB projesi de o kadar önemlidir. Her ilde bu konuyla alakalı bir çalışma var ama bu işin asıl yeri Ankara" dedi. ASO Başkanı Özdebir ise, "Her şey tamamlandı. Projeler, imar planları, tapular… Katılımcılar ödemelerini düzgün yaparlarsa 1 yıl içerisinde bitiririz. Hedefimiz şu altyapı inşaatıyla beraber üst yapı inşaatlarına da arazinin müsait olduğu yerlerde izin vermek. Kazan'daki en önemli şey TAI'nin orada olması" diye konuştu. Kahramankazan Belediye Başkanı Ertürk de, "İlçemiz sınırları içinde olduğu için biz de yakından takip ediyoruz. Ayrıca, mevcut demiryolu hattından Kazan Soda Elektrik tesislerine hat çekilmesiyle ilgili şirketin kendi demiryolu projesi mevcut. Bu hatta HAB alanının da dahil edilerek, demiryolu hattının buraya kadar uzatılması projeye çok büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

  Bu haber toplam 1057 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim