Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ankara’da STK'lar Kapsamında Hemşehricilik”
  16 Mart 2018 Cuma 11:32

  Ankara’da STK'lar Kapsamında Hemşehricilik”

  Ankara'da Sivil Toplum Kapsamında Hemşehricilik, konusunda söyleşiye katılım oldukça yuğundu.

  "Ankara’da Sivil Toplum Kuruluşları Kapsamında Hemşehricilik”

  Bürokrat Ankaralılar Derneği (BADER) tarafından geleneksel hale getirilen “HAMAMÖNÜ Söyleşileri’ Mart ayı Programı, 15 Mart Perşembe günü Kabakçı Konağında gerçekleşti. Saat 19;00’da başlayan söyleşinin konuğu “Ankara'da Sivil Toplum Kuruluşları Kapsamında Hemşehricilik” konusuyla “Ankaralılar ve Ankara'ya Hizmet edenler Derneği "AHİD" Genel Başkanı Hilmi YAMAN“ oldu.

  2386.jpg

  “Ankara, Medeniyet’e  beşiklik yapmış bir coğrafya”

  YAMAN Sözlerine; Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki, bu topraklar “medeniyet’e beşiklik yapmış topraklardır bu topraklar” Hacı Bayram Veli, Şeyh Ali Semarkandi  gibi alimleri bağrında barındırmış, Galatlar’a başkentlik yapmışdır. Özgürlüğü bağımsızlığı için mücadele verilen bu topraklarda o yıllardan yakın tarihimize kadar, başta “Kurtuluş Savaşı'nda bile Ankara ülkemizin  merkezi haline gelmiş, 16 Mart 1920'de İstanbul'un işgali ve Mebusan Meclisi'nin kapanması ile,  Türkiye Büyük Millet Meclisi için  toplanma kararı alındı. Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlanması ardından 13 Ekim 1923'te Ankara yeni Türk devletinin başkenti olarak ilan edildi”. 

  Ankara’nın tarihi ve yaşanan geleneklerinden de bahseden Yaman, yakın zamanda Ankara da faaliyet gösteren STKların öneminden ve AHİD olarak yaptıklarından bahsederek sözlerine devam etti.

  “STK’lar Olarak bilinçli ve birlikte hareket etmeliyiz.”

  Ankaralı STK lar olarak faaliyette bulunan on binin üstünde STK olmasına rağmen birlik ve beraberlik konusunda sağlıklı bir iletişimin olmadığını vurgulayan Yaman, bir yerden başlamalıyız, sayımızın çok olması değil, verimli hayırlı işlerin yapılması önelidir. Haklı olarak İnsanlarımızın talepleri ve istekleri var, bizler STK lar olarak yapma anlamında değil fakat, yaptırım konusunda imkanlarımız var bizler bu talepleri ilgili kurumlarla  paylaşarak sorunları ilk ağızdan muhatabına bildiriyor takipçisi olmaya çalışıyoruz. Ankaralı STK’lar bu bilinçle hareket ettiğimiz sürece, Ankara ve Ankaralımız için halledilemeyecek sorunun olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda huzurlarınızda Bürokrat Ankaralılar Derneği Yönetimi ve Başkanı İbrahim TAŞKESTİ beye teşekkürlerimi sunuyorum. Kendi ekibi ile her zaman yanımızda her zorluğa göğüs gererek bir çalışma içerisinde olduklarını görüyorum.  


  “Yeterli temsil güce ihtiyacımız var”

  Yaman, biz sözlerimize Ankaralı hemşehriciliği ile başladık fakat, yalnızca Ankara da doğmak değil, Ankara da doymakta Ankaralı olmak için gerekçeli bir sebeptir diye düşünüyorum. Bugün Ankara’mız da başta Çorum, Yozgat, Çankırı, Kırşehir olmak üzere bir çok ilimizde insanlar ikamet etmekte bu anlamda Mecliste temsil edilme,  Ankara nüfusuna kayıtlı vekil sayımız bir hayli az, biz istiyoruz ki Ankara nüfusuna kayıtlı arkadaşlarımıza da imkanlar tanınsın Ankara kazanırsa, Çorum, Yozgat, Kırşehir yani Ülkemiz kazanır diyorum. 

  Kalabalık bir katılımın olduğu Kabakçı Konağı Söyleşi proğramı sorularla yaklaşık iki saat sürdü.
  Proğram sonunda günün anısına, Yönetim Kurulu adına başkan Av. İbrahim TAŞKESTİ, AHİD Genel Başkanı  Hilmi YAMAN’a  adının da yazılı olduğu  BADER’in sembolü bir kalem hediye edildi. 

  Son sözleri, Bürokrat Ankaralılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Av. İbrahim TAŞKESTİ; “Davetimize icabet ederek kıymetli bilgilerini bizimle paylaşan Değerli Başkanımız Hilmi YAMAN beye ve  bizleri yalnız bırakmayan, programımıza teşrif eden tüm kıymetli  misafirlerimize şahsım ve derneğimiz adına  ayrı- ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” diye tamamlandı.

  11.png33-001.png99.png66.png88.png77.png44.png

  55-002.png                                                                                                              BADER HABER-ANKARA M. ÜLGER

  Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim