Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ankara’nın ilk planı Haritacılık Müzesi’nde
  16 Ocak 2017 Pazartesi 09:16

  Ankara’nın ilk planı Haritacılık Müzesi’nde

  Yüzlerce önemli eserin sergilendiği Haritacılık Müzesi, Ankara’nın 1924 yılında hazırlanan ilk şehir planına ev sahipliği yapıyor. Bu önemli eserde, Başkent’teki kamu binaları ile Sıhhiye, Ankara Palas Oteli, Hacı Bayram Camisi, Hamamönü, Ankara Kalesi, A

  Dünyanın ilk kabartma haritalarından paha biçilemeyen haritacılık malzemelerine, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında önemli rol oynayan ‘Sakarya Haritası’ndan eski yıllarda harita yapımında kullanılan pergel ve sulu boya takımlarına kadar yüzlerce eserin sergilendiği Türkiye'nin ilk ve tek haritacılık müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığı bünyesinde oluşturulan Haritacılık Müzesi’nde, değişik dönemlere ve bölgelere ait haritaların yanı sıra, bu eserlerin ortaya çıkmasını sağlayan nadide ölçme ve kıymetlendirme aletleri sergileniyor. Türkiye'de alanında tek ve en kapsamlı müze olan Haritacılık Müzesinde, 559 eser yer alıyor. Ayrıca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hocası ve Harita Genel Komutanlığı’nın kurucusu Korgeneral Mehmet Şevki Ölçer'in şahsi eşyaları ve çalışmalarına ait eserler bulunuyor. Müzede Ankara’nın 1924 yılında hazırlanan ilk şehir planı da sergileniyor. Bu nadide eserde, Başkent’teki kamu binaları ile Sıhhiye, Ankara Palas Oteli, Hacı Bayram Camisi, Hamamönü, Ankara Kalesi, At Pazarı ve Hacettepe Mahallesi görülebiliyor. 

  PAHA BİÇİLEMİYOR


  Sultan Abdülaziz’in oğlu Yusuf İzzettin Efendi tarafından müzeye armağan edilen 114 parça pergel ve sulu boya takımına paha biçilemiyor. Müzede, 1880-1890 yıllarına ait deniz kumu, reçine, ahşap ve benzeri malzemelerden, tamamen el emeğiyle yapılan ve dünyanın ilk örneklerinden olduğu kabul edilen kabartma haritalar yer alıyor. Harp Okulu Harita Sınıfı öğretmen ve öğrencilerinin muhtelif ölçeklerde hazırladığı kabartma haritalarda, Edirne, Selanik, Rusçuk, Preveze, Girit ve Rodos Adası gibi dönemin kritik bölgeleri yansıtılıyor. 19. yüzyıldan günümüze muhtelif cins ve ölçeklerde, çeşitli amaçlar için üretilen tarihi kağıt haritaların bulunduğu müzede, Osmanlı’nın en geniş sınırlarına ulaştığı dönemi yansıtan “Osmanlı Devleti Genel Haritası” dikkati çekiyor. Toplu ziyaretler için önceden bildirmek kaydıyla hafta içi her gün, bireysel ziyaretlere ise salı ve perşembe günleri açık olan müzeyi, her yıl özellikle araştırmacı ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 5 bin kişi ziyaret ediyor.

  16 Ocak 2017 Hürriyet-Ankara Haber

  Bu haber toplam 1213 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim