Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ankara'ya Millet Bahçesi
  11 Haziran 2018 Pazartesi 08:48

  Ankara'ya Millet Bahçesi

  Atatürk Kültür Merkezi, Gençlik Parkı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası ve 19 Mayıs Stadı’nı da içine alacak olan 1 milyon 700 bin metrekarelik Millet Bahçesi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü Ankara 19 Mayıs Stadı'nda başkentlilerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Ankara 19 Mayıs Stadı'nda başkentin seymenleri karşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşılama sırasında üzerinde 15 Temmuz şehitlerinin fotoğraflarının yer aldığı bir kılıç hediye edildi. Kılıcı hediye eden Ankaralılar Derneği Genel Başkanı Hilmi Yaman Erdoğan'a bu esnada, "Kılıcınız keskin olsun sayın Cumhurbaşkanım" dedi. Yaklaşık 80 bin kişinin katıldığı buluşmada Erdoğan, Ankaralılara müjde üzerine müjde verdi. Akyurt'a yapılacak olan fuar alanının bir yıl içerisinde tamamlanacağını belirten Erdoğan, 19 Mayıs Stadı'nın yıkılarak yerine 55 bin kişilik modern bir stadın inşa edileceği belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkentlilere müjdesini verdiği en önemli projenin başında ise Millet Bahçesi geldi. Başkente yapılacak Millet Bahçesi'nin detayları da belli oldu.

  AKKÖPRÜ'DEN ULUS'A: Millet Bahçesi, Konya Yolu kenarındaki Ankara İl Emniyet Müdürlüğü binasının önünden başlayacak ve Ulus' kadar uzanacak. Hipodrom, Atatürk Kültür Merkezi. Ankara Arena Kapalı Spor Salonu, 19 Mayıs Stadyumu, Gençlik Parkı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın da içerisinde yer aldığı alan bir bütün olarak ele alınacak. 1 milyon 700 bin metrekare alanı kaplayacak olan Millet Bahçesi ayrıca; Ulus Heykel, Ankara Palas ve 1.Meclis gibi kentin tarihi öneme sahip yapılarını da içine alacak.

  MEDENİYETLER SERGİLENECEK: Konya Yolu ile Kazım Karabekir Caddesi arasında kalan 750 dönümlük alan müzeler bölgesi olacak. Burada yeşil doku korunarak Osmanlı, Selçuklu, Roma, Mezopotamya ve Cumhuriyet dönemlerine ait tarihi eserlerin sergileneceği bir müze inşa edilecek. Öte yandan burada Kazım Karabekir Caddesi yer altına alınarak 19 Mayıs Stadı'nın da bulunacağı ikinci etapla bütünlük sağlanacak. Ayrıca yine AKM bölgesine birde cami inşa edilecek.

  ULAŞIM TRAMVAYLA: Millet Bahçesi içerisinde spor alanları oluşturacak. Ankara Arena Kapalı Spor Salonu ve 19 Mayıs Stadı gibi iki dev eserin yanına başkentlilerin futbol, voleybol, basketbol ve tenis gibi sporları yapabileceği sahalar kurulacak. Bu alanda yine doğayla iç içe 5 bin metrelik koşu, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunacak. Öte yandan Millet Bahçesi'nin etrafındaki ulaşımı sağlayacak 4 kilometrelik tramvay hattı yapılacak.

  DERELER CANLANACAK: Başkente geçmiş yıllarda bulunan ancak daha sonra üzeri kapatılan dereler de Millet Bahçesi projesi ile yeniden canlanacak. Göletlerin de bulunacağı Gençlik Parkı ve etrafındaki alan adeta bir koruyu andıracak. Millet Bahçesi içerisindeki ağaç yapısı korunacak ve bunlara ilaveten 3 bin adet daha ağaç dikilecek.

  ANKAPARK'A BAĞLANTI

  MELIKE Hatun Camisi bölgesi ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasının da bulunduğu alan ise kültürel aktivitelerin yer aldığı bölgeye dönüştürülecek. Sıhhiye Meydanı'na kadar uzanacak alanda başkentliler sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılacak. Bütün bunlara ilaveten; park içerisinde oluşturulan yeşil yaya ve bisiklet yolları, yeşil köprülerle Konya Yolu'nun ve Hipodrom Caddesi üzerinden geçerek Ankapark'ın doğu ucuna ulaşabilecek.

  Bu haber toplam 2186 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim