Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  AŞTİ artık Havalimanı gibi korunacak
  19 Şubat 2018 Pazartesi 08:42

  AŞTİ artık Havalimanı gibi korunacak

  Ankara Valiliği’nin, emniyet birimlerinden oluşturduğu komisyon, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'ndeki (AŞTİ) güvenlik açıklarını tespit ederek, rapor hazırladı.

  Bu kapsamda, AŞTİ'nin güvenlik sistemlerinde yapılan yeniliklerle koruma düzeyi, havalimanı seviyesine çıkartıldı. Bu kapsamda, AŞTİ'deki 27 giriş ve çıkış kapısından güvenlik zafiyeti olduğu belirlenen 10'u kapatıldı. Ayrıca AŞTİ'de çalışan personel için hazırlanan personel tanıtım kartları ile çalışanlara yönelik bir giriş oluşturuldu. Terminal içerisinde görev yapan güvenlik görevlilerin sayısı üç katına çıkarılarak, önemli noktalarda ikişer kişilik devriyeler oluşturuldu. Ayrıca AŞTİ çevresinde bulunan duvarlar yükseltilerek, dikenli ve jiletli teller yerleştirildi. Giden yolcu katındaki transit yol ve otoparklara giren araçların kontrollerinin yapılması için çalışma başlatıldı. Otobüs firmalarına imzalatılan tebliğ ile yolcuların kimlik bilgilerinin kaydedilmesi ve yabancı uyruklu şahıslara, Ankara Valiliği Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nce verilen "seyahat belgesi" olmadan bilet satışı yapılmaması zorunlu kılındı. Bu konuda zafiyet gösterecek firmalara ağır idari ve adli cezalar verileceği bildirildi.

  EMANET BÖLÜMÜNE X-RAY

  Ankara'dan diğer illere seyahat eden yolcular, AŞTİ girişinde aranarak terminale alınırken, komisyon raporu sonrası terminal alanında oluşturulan güvenlik noktaları ile Ankara'ya dışarıdan gelen otobüslerden inen yolcular ve bavulları da kurulan x-ray cihazları ile aranmaya başlandı. Yolcuların AŞTİ içine girmeden güvenlik aramasından geçirilmesi için Ankaray ile AŞTİ arasında bulunan bağlantı tüp geçidinin, alınan kararla güvenlik kontrol alanı haline dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Ayrıca emanet bölümlerine bırakılan valizler de x-ray cihazından geçirilecek. Şifreli emanet dolapları da kameralarla izlenecek.

  AŞTİ içeresinde bulunan güvenlik kameralarının sayısı artırılarak, çözünürlükleri yüksek yeni kamera sistemleriyle değiştirildi. Araç giriş ve çıkışlarına yeni Plaka Takip Sistemleri (PTS) kuruldu. Rapor kapsamında verilen talimatla AŞTİ'deki firma ve işletmelere gelen ikram malzemesi gibi her türlü mal kabulünün yapıldığı kapıda da aynı güvenlik sistemleri kurularak, kontrollü mal alımı sağlanacak.KAMERALAR DEĞİŞTİ ÇÖZÜNÜRLÜK ARTTI

  TABANCAYLA X-RAY’DEN GEÇMİŞTİ

  Ankara Valisi Ercan Topaca’nın geçtiğimiz hafta AŞTİ’de yaptığı tedbil-i kıyafet güvenlik denetimi, Hürriyet Ankara tarafından gündeme getirilmişti. Vali Topaca, yanında koruma olmadan sivil bir vatandaş gibi belindeki tabanca ile x-ray cihazından geçerek AŞTİ’ye girmiş, kimse ilgilenmeyince gerekli önlemlerin üst düzeye çıkarılması için talimat vermişti. 

  Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim