Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Babalar iş başına
  20 Mart 2017 Pazartesi 13:44

  Babalar iş başına

  Altındağ Belediyesi, “Haydi Babalar İş Başına” sloganı ile “Baba Destek Programı’nı(BADEP) başlattı.

  “Haydi Babalar İş Başına” sloganından yola çıkan Altındağ Belediyesi, “Baba Destek Programı’nı(BADEP) hayata geçirdi. Altındağ Belediyesi BADEP ile, Türk aile yapısını güçlendirmeyi, aile içindeki diyalog kanallarını arttırmayı ve babalara çocuk eğitimi-gelişimi konusunda destek olmayı amaçlıyor. Öte yandan programla, aile içi sorunların çözümü ve sağlıklı iletişim modellerinin geliştirilmesi konularına da katkı sağlanması da hedefleniyor.

  AÇEV DESTEK VERİYOR

  Uzman eğiticilerin desteği ile gerçekleştirilecek program, Anne Çocuk Eğitim Vakfı(AÇEV) ile birlikte yürütülecek. Bilimsel bir program olan BADEP'le çocuk gelişimi konusunda merak edilen her şey masaya yatırılacak ve 2-10 yaş aralığındaki çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunacak bilgiler babalarla paylaşılacak.

  10 HAFTALIK EĞİTİM

  Aile içi iletişimi de güçlendirmeyi hedefleyen programın ilk uygulamasında, Altındağ Belediyesi’ne bağlı Aydınlıkevler kreşinde 34, Güneşevler kreşinde 20 olmak üzere toplam 54 babaya haftada bir gün eğitim verilecek. 10 hafta sürecek eğitimlerde uzman isimler babalara çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda rehberlik edecek.

  ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZİN TEMİNATI

  BADEP eğitimleri kapsamında kontrat ve tanışma, babanın rolü, önemi ve çocuğa etkisi, çocuğun davranışlarını kabul etme ve etkin dinleme, olumlu disiplin yöntemleri, çocuğun gelişim özellikleri, sosyal, bedensel ve zihinsel gelişim, kitap okuma ve çocukla geçirilen zamanın değeri, duygusal ve sosyal gelişim, çatışma çözme yöntemleri gibi konular işleniyor. Aile içi sorunların en aza indirilmesi ve uygun çözüm yollarının aranması konusunda da destekleyici olan BADEP uygulaması 17 kişilik sınırlı gruplarda verilecek eğitimler içeriyor. Farklı sosyo-ekonomik seviyeleri buluşturan uygulama, uzman eğiticiler önderliğinde ilköğretim okullarında, kreşlerde gerçekleştiriliyor.“Ülkemizin geleceği, çocuklarımız ve gençlerimizdir” diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, projeyle ilgili şunları söyledi:

  “Bizim için en önemli kurum aile. Aile iletişiminin güçlü olması, ilişkilerin sağlıklı kurulması ve bağların güçlenmesi bizim için çok önemli. Çocuklar ise ailelerimizin değerlileri, geleceğimizin teminatı. Bilimsel araştırmalar çocuk gelişiminde anne kadar babanın da önemli olduğunu gösteriyor. Dünya’da ve ülkemizde babalık rolünü desteklemek için sadece babalara yönelik programlar maalesef yok denecek kadar az. Biz de Altındağ Belediyesi olarak bu örnek projeye imza atmaktan çok mutluyuz. BADEP sayesinde babalarımızın daha bilinçli olmasını sağlayacağız. Babalarımızla çocuklarımızın geçirdiği vaktin çok daha kaliteli ve keyifli olmasına da katkı vereceğimize inanıyoruz. Bilinçli ebeveynler demek mutlu çocuklar demek. Program sonunda, babalarımızın çocuklara yazacağı sımsıcak mektuplar da, bu kubbede kalan hoş bir sada olacak."

  BADEP NEDİR?

  BADEP eğitimleri kapsamında kontrat ve tanışma, babanın rolü, önemi ve çocuğa etkisi, çocuğun davranışlarını kabul etme ve etkin dinleme, olumlu disiplin yöntemleri, çocuğun gelişim özellikleri, sosyal, bedensel ve zihinsel gelişim, kitap okuma ve çocukla geçirilen zamanın değeri, duygusal ve sosyal gelişim, çatışma çözme yöntemleri gibi konular işleniyor. Aile içi sorunların en aza indirilmesi ve uygun çözüm yollarının aranması konusunda da destekleyici olan BADEP uygulaması 17 kişilik sınırlı gruplarda verilecek eğitimler içeriyor. Farklı sosyo-ekonomik seviyeleri buluşturan uygulama, uzman eğiticiler önderliğinde ilköğretim okullarında, kreşlerde gerçekleştiriliyor.

  20 Mart 2017 Hürriyet Ankara Haber

  Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim