Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  BADER üyeleri EVKURAN Hocayı dinledi
  22 Aralık 2017 Cuma 09:06

  BADER üyeleri EVKURAN Hocayı dinledi

  2017 yılının son proğramında BADER üyeleri EVKURAN hocadan "Din Devlet ve Toplum İlişkileri" konulu bir konferans dinledi.

  Bürokrat Ankaralılar Derneği "BADER" tarafından her ay düzenlenen Siyasetten Ekonomiye, Güncel ve Dini konularda, alanında uzman kişiler tarafından söyleşiler devam etmektedir. Bu kapsamda düzenlenen 2017 yılının son konuğu; Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalında görev yapan,  Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Mehmet EVKURAN  hoca oldu. "Türkiye'de Din Devlet ve Toplum İlişkisi" konulu sunum yapan EVKURAN hocaya ilgi büyüktü. 

  FARKLILIKLARIMIZ BİZİ AYRIŞTIRMAMALIDIR

  Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet EVKURAN Konuşmasında öncelikle Anadolu coğrafyasının ana belirleyici kimliği olan Sünnîlik üzerinde açıklamalarda bulunarak, aşağıdaki sorular ekseninde Ehl-i Sünnet kimliğini tanımladı.

  1. Ehl-i Sünnet’in oluşumu, tanımı ve kapsamı nedir?

  2. ‘Kurtuluşa eren fırka’ söylemi açısından Ehl-i Sünnet’in farkı, konumu, değeri ve gücü nedir?

  3. Ehl-i sünnet’in temel eğilimleri ve ilkeleri nelerdir?

  4. Ehl-i sünnet’i iktidar mezhebi olarak sunmak ne kadar doğrudur?

  5. Hilafet teorisi ile Şiî imâmet teorisi arasındaki fark ve Anadolu’daki Sünnî kimliğine yansımaları nelerdir?

  6. Ehl-i sünnet kimliğinin tasavvuf ve tarikatların ilişkisi nasıldır?

  7. Günümüzde Sünnî kimliğin temsil sorunu nasıl yaşanmaktadır?

  8. Türkler ve Ehl-i Sünnet ilişkisi nasıldır?

  9. Sünnîlik-selefîlik ilişkisi ve yaşanan sorunların arka planı nedir?

  10. Matüridîlik çalışmaları ve Sünnî kimliği tanımlama çalışmaları ne durumdadır?

  Bu on madde üzerinde bilgilerini paylaşan Prof. Dr. EVKURAN hoca; Çaldıran savaşının Türk-İslam tarihinin ‘Sıffîn’i olduğunu belirten Evkuran, artık hiçbir şeyin eskisi olmadığını ve oluşan yarılmanın günümüzde de sürdüğünü ifade etti. Şiî-Sünnî geriliminin İran-Turan rekabeti olarak görülmesinin tarihsel ve dinî gerçekleri yansıtmadığı, bunun Türk dünyasının bir iç meselesi olduğu aynı coğrafyada yaşayanlar olarak, farklılıklarımızın zenginliğimiz olması gerekliliğinin altını çizdi.

  Öte yandan ülkemizde yaşanan olaylara da değinen EVKURAN, 15 Temmuz olayının devlet-din-toplum ilişkilerinde yaşanan sorunları daha da belirginleştirdiği, bu yüzden demokratik kazanımları temel alan din akılcı politikalarının zorunlu hale geldiği de vurguladı.

  Ebu Hanife’nin duruşu ve mirası üzerinde durulan konuşmada, farklı Müslüman kimlikleri kapsayan kuşatıcı yaklaşımların güncel değeri anlatıldı. Hilafet teorisinin yapısı ve sorunları ile günümüzdeki yönetim arayışlarında yaşanan problemler tartışıldı ve demokratik, bireye önem veren yaklaşımların zorunluluğu örneklerle açıklandı. Selefi radikalizmin Sünnîliğin yüzleşmesi gereken bir problemi olduğu ve daha özgürlükçü ve entelektüel bir din anlayışının eğitim politikalarının temel felsefesi yapılması gerektiği savunuldu.

  Çok sayıda davetlinin katıldığı proğram yaklaşık iki saat sürdü. Proğram soru cevap ve sohbet şeklinde devam etti. 

  DOLU DOLU BİR GECE

  EVKURAN hocanın eşsiz sunumuna ve konuya ilişkin ilginç bilgisine misafirler yoğun ilgi gösterdi. Proğram sonunda fikrini açıklayan misafirler; sohbet kıvamında geçen ve hocanın akıcı sunumu, engin bilgisi bizlere yeni bir bakış açısı kazandırmıştır kendisine paylaşımlarından dolayı teşekkür ediyoruz güzel bir akşam oldu, dolu dolu bir proğram geçirdik diye konuştular.

  Proğramın sonunda Bürokrat Ankaralılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. İbrahim TAŞKESTİ ise üyelerin göstermiş olduğu yoğun ilgiden çok memmun kaldıklarını dolu dolu bir proğram olduğunu vurguladı. 

  Proğram sonununda gecenin anısına Prof. Dr. EVKURAN hocaya isminin yazılı olduğu bir de kalem hediye edildi. Proğramın sonunda hediye için başta Yönetim Kurulu Başkanı TAŞKESTİ ye teşekkür eden Prof. Dr. EVKURAN hoca, proğrama katılan dinleyicilerin sorularına da cevap verdikten sonra, katılımcıların  ayrıca katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ederek ayrıca BADER üyeleri başta olmak üzere Dernek Başkanı Sayın İbrahim TAŞKESTİ beye de bize bu fırsatı sağladığı için ayrıca çok çok teşekkür ediyorum diye sözlerini tamamladı.

  fb_img_1513921608314-001.jpgfb_img_1513921634307.jpg

  20171221_191548-001.jpg

  20171221_191607-011.jpg

              fb_img_1513921642357.jpg20171221_202008.jpg                                                                                      BADER-HABER M. ÜLGER

   

  Bu haber toplam 2426 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim