Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Başkentray 16 Nisan’da açılıyor
  13 Mart 2018 Salı 08:18

  Başkentray 16 Nisan’da açılıyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan başkentlilere müjdeyi verdi. Ankaralıların iki yıldır beklediği Başkentray, 16 Nisan’da yolcu taşımaya başlıyor.

  TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapımı 20 aydır devam eden Ankara'nın önemli projelerinden Başkentray'da sona gelindi. 11 Temmuz 2016'da başlayan ve iki yıla yakın süredir çalışmaları yoğun bir şekilde süren Başkentray, bir ay sonra açılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın test sürüşünü bizzat yaptığı Başkentray'da günlük 520 bin kişi seyahat edebilecek.

  SIKINTI BİTİYOR

  Bakan Ahmet Arslan, basın mensuplarının da katıldığı test sürüşünde Başkentray'ın Eryaman İstasyonu'nda açıklamalarda bulundu. Bakan Arslan: "Yeni sistemle Ankara'da konforlu, hızlı ve güvenli seyahat hizmete giriyor. Bakanlığımız için çok önemli olan bir projeyi Ankaralıların hizmetine açıyoruz. 20 ay önce bu hat Ankaralıların hizmetine kapatıldı. Banliyö sistemini ellerinden aldık ve bunca zaman onlara ulaşım sıkıntısı yaşattık. Artık bitiyor, Ankaralı bir ay sonra huzurlu ulaşıma kavuşacak. Gerekli çalışmalar bitmek üzere, test sürüşlerinin ardından Başkentray 16 Nisan'da hizmete açılacak."

  BAŞKENTRAY'DA 'ENGEL' YOK

  Bakan Ahmet Arslan, "Toplam 23 istasyon var. Durma ve kalkmaları da hesap ederek, eskiden 1 saat olan yolculuk şimdi tamamında 48 dakikaya düşecek. Ankara'dan Sincan'a 11 dakikada gelecekler. Başkentray, Yenişehir'de Kızılay, Kurtuluş ve Maltepe'de Ankaray ile entegre olacak" dedi. Engelliler için de bu projede önemli çalışmalar hayata geçirdiklerini belirten Arslan, "Tüm engelli kardeşlerimize hizmet edecek şekilde bütün istasyonlarımız engelsiz hale getirildi. Kesintisiz hizmet alabilecekler, onları için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündük. Yine Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladık. Ankarakart ile tüm trenleri kullanabilecekler. Ayrı bir kart olmayacak" dedi. Bakan Ahmet Arslan ayrıca bazı istasyonlarda vatandaşların oturabileceği mekanların da olacağını belirtti.

  GÜNLÜK 520 BİN KİŞİ TAŞINACAK

  Eski banliyö hattı ile yeni sistemi karşılaştıran Arslan, "Kayaş'tan Sincan'a yaklaşık 36 kilometre olan sete, 32 yeni banliyö seti ekledik. 96 vagonla hizmet verecek, her bir set 770 kişiyi taşıyacak. 1 milyar 227 milyon TL maliyetle hayata geçirilen Başkentray ile günlük 520 bin kişiye hizmet vereceğiz. Kapanmadan önce günlük 33 bin kişiye hizmet veriyorduk. Önceki sistemde ciddi bir gürültü ve sarsma yaşanırken şimdi konforlu bir sistemle yolculuk yapılacak. Sincan'dan Kayaş'a kadar olan 3 hattı rahatlattık, bunu 5 hatta çıkardık. 2 hattı Sincan'dan Kayaş'a kesintisiz banliyö trenlerimiz kullanacak. Ankara'dan Kayaş'a 4, Ankara'dan Beyiçbey'e 6, Beyiçbey'den Sincan'a 5 hatta çıkardık. Böylece 36 kilometre olan hattı 156 kilometreye çıkardık" ifadelerini kullandı.

  Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim