Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Batı’ya Mehmet Akif’li yanıt
  14 Mart 2017 Salı 13:54

  Batı’ya Mehmet Akif’li yanıt

  TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, kendilerine çoğulcu ve hümanist diyen Almanya ve Hollanda’nın gerçek yüzlerini Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda gösterdiğini söyledi.

  Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından Tacettin Dergahı önünde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü programı düzenlendi. TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, burada yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı'nın 96 yıl önce zorluklarla yazıldığına dikkati çekerek "Tüm dünyaya, aradan 100 yıla yakın zaman geçmiş olsa bile 'Garb'ın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar / Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var / Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar? / Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar' diye haykıracağız" dedi.

  'TARİH TEKERRÜR EDİYOR'
  Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nı 96 yıl önce asil ve kahraman Türk milletinin ruh halini, duygu ve düşüncelerini tüm samimiyetiyle ve ihsanıyla Tacettin Dergahı'ndaki evinde kaleme aldığını aktaran Arıcan, şöyle devam etti: "Kur'an şairimiz Mehmet Akif, bir feraset ehli olarak sözde medeni Batı'nın ne kadar zavallı olduğunu 100 sene önce görmüştür. Daha dün sözde medeni ve insan hakları haramileri, demokrasi havarileri, kendilerince çoğulcu, hümanist Almanya ve Hollanda'nın tutumlarını gördük. Aslında Mehmet Akif, 'Tek dişi kalmış canavar' olarak nitelendirdiği bu güruhu, bu kahraman ve asil milletin hiç korkmadan kale almaması gerektiğini yaklaşık 100 yıl önce dile getirmişti. Kaderin garip cilvesidir ki tarih tekerrür ediyor."

  "TÜRKİYE'Yİ AYAKTA TUTMAK İÇİN YAZDI"
  TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan ise İstiklal Marşı'nın yeryüzünde benzeri olmadığını belirterek şunları kaydetti: "Bazı ülkelerin marşlarının sözü yok, sadece bir müzikten ibaret ve bazı ülkelerin marşları da ıvır zıvır sözlerle doludur ama İstiklal Marşı başlı başına 100 yılı aşıp bugüne ulaşan gerçek bir milli mutabakat metnidir. Biz, bu marşta mutabık kaldığımız kadar hiçbir şeyde mutabık olmadık. Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı dinin son yurdu olarak gördüğü Türkiye topraklarını ayakta tutmak için yazdı."

  14 Mart 2017 Sabah Ankara Haber

  Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim