Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  "Beden Dili ve İletişim"
  20 Nisan 2018 Cuma 10:35

  "Beden Dili ve İletişim"

  BADER'de konuşan, Eğitimci Yazar Kişisel Gelişim Uzmanı Murat ERTAN “Beden Dili ve İletişim”i anlattı.

  Bürokrat Ankaralılar Derneği (BADER) tarafından geleneksel hale getirilen “HAMAMÖNÜ Söyleşileri”nin Nisan Ayı Programı, 19 Nisan 2018 tarihinde, tarihi Kabakçı Konağında gerçekleştirildi. Saat 19:00’da başlayan söyleşinin konuğu “Beden Dili ve İletişim Eğitimi” konusuyla Eğitimci Yazar Kişisel Gelişim Uzmanı Murat ERTAN' oldu.

  Ankaralı bürokratları bir araya getirmek ve Ankara’nın geleceği için işbirliği ve dayanışmayı sağlamak, yeni projeleri hayata geçirmek için kurulan BADER, üyelerine ve hemşehrilerine yönelik; Eğitim kültür ve dayanışma amaçlı faaliyetlerine devam ediyor. Ankara’mızın güzide mekanlarından Hamamönü - Kabakçı Konağında gerçekleştirilen söyleşiye katılım son derece yüksekti.

  BADER’ in Nisan ayı proğramına Ankara’nın tanınmış simaları ile üst düzey bürokratlar katıldı. AHİD Genel Başkanı Hilmi YAMAN, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Nizami AKTÜRK hoca,  olmak üzere ismini sayamadığımız bir çok bürokrat ve Ankaralı hemşehriler söyleşiye yoğun ilgi gösterdi.

  Programın açılışında konuşan BADER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa AKDOĞAN ; Davetimizi kırmayıp söyleşi programımıza  katılımlarından dolayı  Sayın Murat ERTAN  hocamıza teşekkür ediyoruz diyerek konuşması için Murat ERTAN beye mikrofonu uzattı.

  105.png

  “İletişim Paylaşımdır”

  Ertan sözlerine Katılımcıları selamlayarak başladı. “Beden dili ve İletişim” konulu sunumuna başladı. Sözlerine "İletişim; duygu, düşünce ve bilgilerin farklı yollarla aktarılmasıdır. Her şekilde iletişim kuruyoruz ama doğru iletişim kurmak önemlidir" diyen Murat Ertan, "İletişim bir bilgi alışverişi değil paylaşımdır. Kişiye değil kişilere yapılır ve sözlü, sözsüz hareketlerle bir bütündür. Etkili iletişim kurmak için doğru başlangıç önemlidir" dedi.

  Her duruş her davranış bir mesaj verir insanlar arası iletişim bu sayede kendini ifade eder. 
  Toplumdaki anlaşmazlıkların çoğunun doğru bir başlangıç yapamamaktan kaynaklandığına dikkat çeken Ertan, şöyle devam etti: "Aynı nesneleri ve olayları gördüğümüz halde farklı düşünceler ortaya çıkabiliyor. Başkalarına hoşgörü gösterebilmek onunla empati kurmak iletişimin temelidir. Kısacası iletişimin karşılıklı gerçekleştiğini unutmayalım. “Empati kurmak” karşılıklı anlayıştır farklı düşünen kişilere de anlayış ve hoşgörü gösterebilmemiz gerekmektedir."

  1101.png

  “Batı sayemizde, bir Medeniyet’e şahit oldu”

  Kendimizi, insanları, toplumu, milleti ve dünyayı fark ettiğimiz sürece etkili iletişim kurabiliriz."
  Bizim tarihimiz bizim medeniyetimiz buna çok güzel örneklerle doludur. Bir Mevlana, bir Yunus; bir Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektaş-i Veli örnek insanlardır.

  Döneminde “Batı” sayemizde güzel bir medeniyete şahit oldu. Örnek medeniyetimiz Batı medeniyetine, ciddi katkılar sağlamıştır diye konuştu. 

  Ayrıca Ertan, insanları önemsemenin önemli olduğunu vurgulayarak, "İnsanlar onları ne kadar önemsemediğimizi bilmedikçe, ne kadar bildiğinizi önemsemezler" diye konuştu.

  Değişimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Ertan, "Dünya büyük bir hızla değişiyor, gelişiyor ve dünyadaki bilgiler çok hızlı yer değiştiriyor. Çağ ve toplumun yanı sıra ihtiyaçlar da değişiyor. Yaşadığınız toplumun değerlerini paylaşmadığınız sürece onlarla iletişim kuramaz o toplumla anlaşamazsınız. Toplumları yönetenler önce bireyleri yönlendirme ve kabullendirme gibi psikolojik etkin faaliyetlerle bir yer edinirler ve söyledikleri toplumca onaylanarak kabul görürler. 

  “Beden dilimiz izlenimin başlangıcıdır”

  Ayrıca ilk izlenimlerin önemine de dikkat çeken Ertan, "İlk izlenim dört saniyede oluşur. Verilen mesajlarda beden dili yüzde 55 etkilidir. Hareket ve yüz ifadelerimiz kullandığımız sözcüklerden sekiz kat daha güçlüdür. Duygularımızı beden dili ile aktarıyoruz ve beden dili asla yalan söylemez iyi bir izlenimdir" dedi.

  Gülümsemenin, insan kalbini açtığını dile getiren Ertan, gülümsemenin ve tebessümün faydalarından söz etti.  "Gülümsemek beyne giden kan akışını hızlandırır ve kalbi güçlendirir. "Tebessüm, insanlara yapılacak en kolay iyiliktir" şeklinde konuştu.

  Coşkulu ve heyecanlı geçen Proğram katılan konukların Ertan’ın sık sık konuşmasını keserek Ertan’a katkıda bulundular. Yaklaşık bir saat süren sunumun ardından izleyicilerden gelen soru ve katkılarla proğram yaklaşık iki saat sürdü. Proğramın sonunda Bürokrat Ankalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa AKDOĞAN, Hoş sohbetinden ve değerli sunumundan dolayı başta hocamız Murat ERTAN beye ayrıca  bizleri yalnız bırakmayan AHİD başkanı Hilmi YAMAN beye ve Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nizami AKTÜRK hocamıza ve değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum diye konuştu. Proğram sonunda günün anısına BADER’i sembolen sayın Ertan’a bir kalem hediye edildi ve kitaplarını da imzalayan Ertan çekilen aile resimiyle proğram sona erdi. Bader Haber M. ÜLGER

  103.png20180419_190717.jpg20180419_190846.jpg20180419_201523.jpg20180419_203528.jpgimg-20180420-wa0021-(2).jpg

  img-20180420-wa0017.jpg20180419_203459.jpg

  Bu haber toplam 1437 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim