Murat ERTAN

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Murat ERTAN

  Beyninizi Geliştirme Önerileri

  12 Aralık 2020 Cumartesi 00:11

  1- Zihinsel antrenman yapın. Bunun için farklı bulmacaları çözebilirsiniz. Satranç, dama, bilardo gibi akıl oyunları oynayın.

  2- Sevdiğiniz bir müziği, gözleriniz kapalı şekilde bir süre dinleyin. Klasik müziğin zekâyı 7 puan arttırabildiği ifade edilmektedir.

  3- Her gün güzel bir resme veya fotoğrafa bakmaya çalışın. Estetik algınız, gördüğünüz estetik güzellikler kadar gelişir.

  4- Beyninizi kaliteli cümlelerle geliştirin. Entelektüel zekânızı geliştirmek için her gün bir özdeyiş antolojisinden cümleler okuyun.

  5- Farklı düşünme tarzları beyninizi geliştirir. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun, beyin fırtınası yapın. İnsanların zekâsı çevresindekilerin ortalaması kadardır.

  6- Beyin kısa süreli hafızada yedi bilgiye kadar işleyebilir. Yeni bir bilgi gelince, bu bilgilerden birini atar. Bu kural aşılıp fazla bilgi yüklenirse beynimiz var olan bilgiyi doğru kullanamayacaktır.

  7- İnsan beyni açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalışmaktadır. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alan yerine, açık havada almanızı öneririm.

  8- Hayatınızda büyük kararlar alırken bir kâğıt üzerine yazarak ne yapacağınızı belirleyin. Söz uçar yazı kalır, beyin gördüğüne inanır.

  9- Çocuklarla, hayvanlarla ve doğayla daha fazla vakit geçirin. Beyninizin alanını genişletin, daha geniş alanda derin nefes alın.

  10- Yürüyerek kolları sallamak, beynin performansını olumlu etkilemektedir. Önemli kararlarınızı açık havada, kollarınızı sallayarak yürürken alın. Bedeniniz sıkılmasın, beyniniz de sıkılmasın.

  11- Yabancı bir dil öğrenmek beynin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Her gün birkaç yabancı kelime veya yeni kelime öğrenip kullanabilirsiniz. Sözlükten kelime anlamlarına bakabilirsiniz.

  12- Sürekli olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin. Beyin zorlama ve yeni öğrenmeler ile gelişir, beyninizi zorlayarak güçlendirin.

  13- Bazen evinize farklı bir yoldan gidin. Yeni bir yoldan giderseniz yeni yerler, farklı şeyler görürsünüz.  

  14- Günde aklınızdan 60 ile 80 bin arası düşünce geçmektedir. Bu düşünceler hangi konudaysa hayatınız da ona göre şekillenir. Olumlu düşüncelere sahip olun, beyninizde neyi düşünürseniz hayatınızda da onu çoğaltırsınız.

  Bu yazı toplam 808 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim