Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  ‘Bürokrasiden geldim hayalim hep buydu
  14 Nisan 2017 Cuma 08:40

  ‘Bürokrasiden geldim hayalim hep buydu

  Altındağ Belediye Başkanı olan Dr. Veysel Tiryaki, “Türkiye’de hükümet sisteminin değişmesi gerektiğini uzun yıllardır savundum. En büyük hayalim buydu” dedi

  Memleketin dört bir tarafında uzun yıllar boyunca vali yardımcılığı ve kaymakamlık yapan Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, 16 Nisan'daki referandum hakkında SABAH Ankara'ya değerlendirmelerde bulundu. Bürokrasiyi çok yakından bildiğini ifade eden Tiryaki, yeni sistemle birlikte ülkenin hantallaşan bürokrasiden kurtulacağını söyledi.
   16 Nisan'a az bir süre kaldı. Bu süreçte Altındağ'da neler yapıldı? Referandum için nasılçalışıyorsunuz?
  Biz zaten sürekli sahadayız. Sürekli vatandaşlarımızla birlikteyiz. Benim yaklaşık 10-12 yıldır rutin yaptığım işler bunlar. Onlarla sohbet buluşmalarımız oldukça renkli, keyifli geçer. Her hafta kahvaltı programlarımız oluyor. Sohbet toplantılarımız oluyor zaten. Şimdi ise referandum süreci var. O nedenle, vatandaş buluşmalarımızı biraz daha yoğun yapıyoruz. Biz bu süreçte de Altındağ'da bildiğimiz doğruları insanların zihnini bulandırmadan anlatmaya çalışıyoruz. Bundan önceki seçim dönemlerinde kendi seçim kampanyalarımda da yaptığım gibi doğru bilgileri vatandaşa anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz. Bu referandum ile toplumun önüne konulan engellerin kalkabileceğine inanıyoruz.

  DARBE DARBEDİR
   Şu an ki sistemin sorunları sizce neler?
  Şu andaki sistem vesayetçi bir sistem... Gerçek bir parlamenter sistem değil. Ancak kaymakamlık ve vali yardımcılığı yaptığım dönemlerde, AK Parti hükümetinden önce, sistem nedeniyle Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılara birebir şahit oldum. Bu nedenle Türkiye'nin yeni bir hükümet sistemine gerçekten ihtiyacı var. 1940'lardan günümüze kadar ondan fazla darbe girişimi oldu. Darbenin şekli değişmiştir ama darbe darbedir. Muhtıralar da darbedir. Bu şunu gösteriyor ki, sağlıklı hükümet etme sisteminde problem var. İşte yeni sistemle bu problemler aşılmış olacak. Türk halkının bu fırsatı kaçırmayacağına, yakalayacağına canı gönülden inanıyorum. 30 yıldır devlette görev yapan biri olarak, Türkiye'de hükümet sisteminin değişmesi gerektiğini uzun yıllardır savunduğumu yakın çalışma arkadaşlarım, ailem çok iyi bilir.

   Yeni sistemin sizce en önemli özelliği nedir?
  Koalisyonların önüne geçiliyor. Halkın gündeminin sürekli seçimlerle meşgul olmasının önüne geçiliyor. Siyasi istikrarın temeli atılıyor. Bu değişiklik ile Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. Seçildikten sonra kabinesini de kendi atayabileceği için sorun olmayacak. Seçimden sonra hükümet olacak mı, kurulacak mı, kurulmayacak mı sorunları olmayacak. Geçen yıl, 7 Haziran seçimlerinde biz bu durumu yaşadık.

  14 Nisan 2017 Sabah Ankara

  Bu haber toplam 1059 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim