Durdu GÜNEŞ / Yazar

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Durdu GÜNEŞ / Yazar

  Bütün Mesele “Elini Taşın Altına Koymak” Ya da Koymamak

  04 Eylül 2018 Salı 08:43

  Değerli dostum Yaşar Ateşsoy liderlik konusunda konuşma yaparken bir sorunu çözmek için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

  Bir konuşmasında gençlerden birinin “Niçin elimizi taşın altına koyalım ya altından yılan, çıyan çıkarsa” diye itiraz ettiğini , “ Eli taşın altına koymanın mantıklı bir şey olmadığını söylediğini” nakletti.

  Konuşma sonrasında gençlerin kavram ve deyim bilgisi yönünden çok zayıf olduğu konusunda sohbetimiz oldu. Bu durumun gençlerde konuları kavrama yönünden büyük bir zafiyet oluşturduğu kanaatına vardık.

  “Elini taşın altına koymak” deyiminin nereden geldiği üzerinde Yaşar Ateşsoy, Hacerül Esved'in yerine yerleştirilmesi ile bu olayın nesilden nesile aktarılması sırasında oluştuğunu söyledi.

  Peygamberimiz 35 yaşında iken, Kabe'nin duvarları yağmur ve seller nedeniyle yıpranmıştı. Mekke'liler Kabeyi temele kadar yıkıp yeniden inşa ettiler. Duvarların örülmesi kabileler arasında paylaşılmış ve duvarlar işbirliği içinde örülmüştü.

  Sıra kutsal taş olan Hacerül Esved’in yerleştirilmesine gelmişti. Her kabile bu şerefe nail olmak için taşın kendi kabilelerince yerleştirilmesini istiyordu. Bu konuda kabileler arasında anlaşmazlık oluştu.

  Yaşlı bir zat, “Ey Kureyş topluluğu, anlaşamadığımızın bu durumu hakkında hüküm vermek üzere kapıdan giren ilk kişiyi hakem yapalım” dedi. Teklif orada bulunanlarca kabul edildi.

  O sırada kapıdan Hz. Muhammed girdi. O’na durum anlatıldı. Peygamberimiz taşın konulacağı yere kadar birlikte havaya kaldırılması istedi. Sonra Peygamberimiz taşı kavrayarak yerine yerleştirdi.

  Böylece sorun herkesin katılımıyla ve herkesin memnun kaldığı bir şekilde çözülmüştü.

  Bir sorunun çözülmesi konusunda bu örnek olaya gönderme yapılarak elini taşın altına koymak deyimi nesilden nesile aktarıldı.

  Deyimler kültür taşıyıcıdır, geçmişteki deneyimlerin ve düşüncelerin nesilden nesile aktarılmasında rol oynar.

  Deyimlerin anlamı tam bilinmediği zaman, düşünceleri oluştururken ondan doğru şekilde yararlanamayacağımız gibi iletişim kazalarına da yol açar.

  Son söz: Bir sorunumuz varsa herkes elini taşın altına koymalıdır.

  Bu yazı toplam 1398 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim