Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Çarpık yapılaşma 2023’e kadar bitecek
  06 Ekim 2017 Cuma 08:28

  Çarpık yapılaşma 2023’e kadar bitecek

  Mamak Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ile yürüttüğü kentsel dönüşüm projelerinde 775 konut daha hak sahiplerine teslim edildi.

  Çevre ve Şehircilik BakanlığıTOKİ ile Mamak Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen Mamak Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen 775 konut, kurayla sahiplerini buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mamak Belediyesi Spor Salonu'nda düzenlenen kura çekiminde, konutların, sahiplerine hayırlı olmasını dileyerek emeği geçen TOKİ Başkanı Ergün Turan'a ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül'e teşekkür etti. Kura çekimine AK Parti Ankara Milletvekili Ertan Aydın ve çok sayıda hak sahibi katıldı. Bir dönem Mamak'ta kaldığını ve ilçenin değişimine şahit olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, "Burada emeği geçen tabiî ki işin başında belediye başkanımız var. Çünkü kentsel dönüşüm işi kolay değil. İnsanların evi var, oradan çıkması isteniyor ve bir proje vaat ediliyor. Tek tek insanların gönlünü alacaksın. Doğrusu her belediye başkanının yapacağı iş değil. Kentsel dönüşüm işine yiğitler işe başlar, yiğit olan belediye başkanları işe başlar. Herkes işe başlayamaz. Kentsel dönüşüm acil yapılması gereken bir şeydir. Doğru bir iştir" ifadelerini kullandı.

  SEFERBERLİK BAŞLATIYORUZ
  Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında kimseyi mağdur etmeyeceklerini belirten Özhaseki, herkese ev vermeye çalışacaklarını, vatandaşların fazla borçlanmayacağını, ödeme kolaylıkları sağlanacağını söyledi. Bakan Özhaseki bir tanesi de Ankara'da olan İller Bankası'na ait 21 sosyal tesisi kentsel dönüşüm için satılığa çıkaracaklarını belirtti. Özhaseki, "Bizim İller Bankasına ait Türkiye'de 21 sosyal tesis var, hepsini satılığa çıkardık. Benim makam odamın bulunduğu yerler, çalışma alanlarım dahi satılık, çünkü onları satıp bütçe elde edeceğim. Bu bütçeler daha sonra size kira olarak, altyapı olarak ve çevre düzenlemesi olarak dönsün diye yapacağız. Eğer biz bunları kendimizden başlatmazsak vatandaşları da inandıramayız. Büyük bir seferberlik başlatıyoruz" şeklinde konuştu.  "SÖZÜMÜZÜ TUTTUK"
  TOKİ Başkanı Ergün Turan da iki yıl gibi kısa bir sürede verdiği sözü tutmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Başkentte devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Turan, "Şu anda Ankara'da sadece kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı devam eden konut sayısı 20 bindir. Bunun yaklaşık 8 bin 500'ü Mamak bölgesindedir. 5 bin 700'ü de Sincan'dadır. Bugün kurası çekilecek olan Anayurt ve Gülseren Projesi'nde ise toplam 5 bin 202 konut planlanmıştır. Altıağaç-Karaağaç ve Hüseyingazi mahallelerini içine alan proje kapsamında ise şimdiye kadar ihale edilen konut sayısı toplam 3 bin 880'dir" dedi.  'KADERİNE TERK EDEMEZDİK'
  Gülseren-Anayurt ve Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Dönüşüm Projeleri hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Mesut Akgül, "İlçemiz artık kentsel dönüşüm projeleri ile adeta model alınan ve modern yapılara kavuşan bir ilçe. 2009 yılında göreve geldiğimizde yaklaşık 55 bin gecekondusu bulunan bölgemizde, hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondu sayısını yaklaşık 20 bine düşürdük. Cumhurbaşkanımızın bize çerçevesini çizdiği 2023 vizyonu doğrultusunda 7 ayrı bölgede yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projeleriyle Mamak'ta 2023 yılına kadar çarpık yapılaşmayı tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu mahallelerimizi kendi kaderine bıraksak belki bir 20 yıl daha dönüşüm olmayacaktı" diye konuştu. Gülseren Anayurt Mahallesi Muhtarı Halit Demir ise, "Benim bölgem gecekondudan geçilmiyordu. Yıkımlara başladığımız ilk gün Başkan Akgül ilk balyozu benim evime vurdu. Öncülük etmek gerekiyordu. Akabinde bu güzel konutlara kavuştuk" dedi. Kura çekimini takip eden hak sahiplerinden Emin-Nazmiye Demir çifti, "Yıllarca gecekonduda yaşadık. Şimdi ise günümüz koşullarına uygun bir evde yaşamanın mutluluğunu yaşayacağız. Yeni konutlarımız görmeyi heyecanla bekliyoruz" dedi. İsmail-Hatice Gülmez çifti de, "Çok katlı bir evimiz vardı. Ancak belediye çalışmalarını gayet başarılı bir şekilde yürüttüğü için anlaşma sağladık. Çehre değişikliği bizim için bir avantaj olacak" şeklinde konuştu.

   
  Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim