Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  DSİ GÖLETİ ÇEVRESİNE HAYAT VERECEK...
  28 Şubat 2017 Salı 08:14

  DSİ GÖLETİ ÇEVRESİNE HAYAT VERECEK...

  Yukarı Çavundur Mahallesi halkının yaklaşık 9 yıldan bu yana hayalini kurduğu bir proje nihayet gerçekleşmek üzere ... Şuayip YAMAN

  Yukarı Çavundur Mahallesi mücavir alanına yaklaşık 7 km. mesafede ve Aydos Dağı eteklerinde başlatılan DSİ Gölet’inin yapımında sona gelindi.

  Gölet 1.060.000 m3. Su kapasiteli olup, çevresindeki yerleşim yerlerine 25 km. Uzunluğunda bir boru hattı döşenecek. Bu suretle 3.700 hektar alan sulanacak.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, Çubuk İlçesi'nin Yukarı Çavundur Mahallesi sınırları içerisindeki Gölet’in yapımı tamamlandığında çevre de tarımsal sulama yapılacak.

  Sulamadan, Yukarı Çavundur ile birlikte, Hacılar, Okçular, Çit ve Sele başta olmak üzere çevre köyleri de faydalanabilecek.

  Yukarı Çavundur Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yaklaşık 500 dönümlük ekilebilir alana sahip Direkli Mahallesi’ne de boru hattı döşenmesini istiyor.

  Gölet’in arıtma sistemi kurulduğunda içme suyu olarak da kullanılabilecek.

  Araziler bu proje ile hayat bulacak; Bu suretle bölgede sulu tarıma geçilmesi ve sulu tarıma uygun sebze ve meyvelerin yetiştirilmesine olanak sağlayacak...

  Göletten içme suyu olarak faydalanılabilir; Büyük bir ihtimalle önümüzdeki yıllarda içme suyu sıkıntısı çekecek olan ilçemiz için bir can simidi olabilir... 

  Yalnız burada bir sorun ortaya çıkıyor. Şöyle ki;

  İyi kaynaklardan aldığım bilgiye göre: DSİ Gölet’i, 2017 içersinde bitmiş olacak ve ASKİ’YE devredilecek. Bu suretle ASKİ’ DE hazıra konacak, bunu fırsata dönüştürüp vatandaşlardan sulama ücreti alacakmış...

  Böyle bir uygulama inşallah olmaz...

  Gölet, bölgenin turizmi açısından da çok önemli bir proje..

  Ayrıca burası mesire alanı olarak da kullanılabilir; Gölet tamamlandığında etrafı çamlar ve yeşilliklerle güzelleştirilerek muhteşem bir mesire alanına dönüştürülebilir. Sadece bölgenin değil, Başkent’inde mesire ve cazibe merkezi haline getirilebilir.

  Yalnız bu çalışmalar doğanın ekolojik dengesini bozmadan yapılmalı..

  En önemlisi de Karagöl’de yapılan tahribatlar burada yapılmamalı...

   

  Yeni Sulama Barajları ve Göletleri de Yolda...

   

  dsi-51-sube-muduru-oguz-projeler-hakkinda-bilgi-9257156_670_o-001.jpg

   

  Geçtiğimiz günlerde Çubuk'u ziyaret eden Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürlüğüne bağlı 51. Şube Müdürü Nihat Oğuz, Yukarı Çavundur Barajı Sulaması Projesi ve ilçede yapılması planlanan sulama barajları hakkında bilgi verdi.

  Yukarı Çavundur Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği binasında, çevredeki mahalle muhtarları ve halkla bir araya gelen Oğuz, bölgede yaklaşık 40 bin dönüm alanı suya kavuşturmak için çalışma yürüttüklerini belirtti.

  Sulama projesinin hayata geçirilmesiyle bölgede sulu tarımın yapılabileceğini anlatan Oğuz, "Bu proje ile Yukarı Çavundur başta olmak üzere bölge mahallelerimizdeki çiftçilerimizin yüzü gülecek. Bu alanların suya kavuşmasıyla ürün çeşitliliği artacak ve çiftçilerimizin gelirleri önemli ölçüde yükselecek. Artık şehir merkezine göçler duracağı gibi tersine bir göçte de olacaktır." Dedi.

  “Çalışmalara Hız Verildi”


  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu' nun doğal yaşamı ve yaban hayatını koruma konusunda büyük hassasiyet gösterdiğini vurgulayan Oğuz, Çubuk'ta yaptıkları çalışmaların tarım ve hayvancılığın yanında geçmişte olduğu gibi günümüzde de yaban hayatının yoğun olarak yaşadığı bilinen bölge için can suyu olacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: 
   Yukarı Çavundur Barajı tamamlandı, sulama kanallarının çalışması devam ediyor. Ayrıca bu projenin yanında Akkuzulu Mahallesi'nde bir sulama göleti çalışmamız var, bunun proje çalışmaları başladı. Küçükali Mahallesi'nde sulama göleti ihalesi yapıldı, şu an planlama aşamasında. Eskiçöte ve Sarısu mahallelerimizde sulama göletleri, planlama ihalesi aşamasında. Yine bu yıl Avcıova ve Akbayır'da da 2 adet gölet etüdü daha yaptık ve ilk inceleme onaylarını verdik. Bunlarla ilgili su ölçümlerine başladık. Hali hazırda Eskiçöte, Küçükali, Sarısu, Akkuzulu göletleriyle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

  Çubuk'ta Karakavak ve Hil derelerinin ıslahı için çalışmaların başladığını da aktaran Oğuz, "Bu derelerle ilgili proje kısmını Çubuk Belediyesi üstlendi ve biz de projelerin onayını ve inşaatını yapacağız. Bu derelerin takriben uzunluğu 7 kilometredir. 

  Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi içinden geçen, zaman zaman debisi yükselen Azman Deresi'nin de proje çalışmaları başladı. İnşallah burasını da üniversitemize yakışır bir şekilde yapacağız. Bugün burada yaptığımız toplantıda yeni talepler de geldi.

  Biz bunların da inşallah ilgili birimlerimizle bir değerlendirmesini yaparak uygun olursa vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için gerekli çalışmasını yapacağız. Tüm çalışmaların tarım ve hayvancılığa büyük bir katkısı olacaktır. Özellikle sulama göletleriyle birlikte ilave istihdam imkânı ve gelir artışı sağlanacak.

  Tarımda sulama maliyeti önemli ölçüde düşürülüp verimlilik artacağından ülke ekonomisine de katkısı büyük olacak ve yöre halkının ekonomisi güçlenecek. Bunun yanında biliyorsunuz bölge geniş ormanlık ve el değmemiş bakir alanlara sahip bulunuyor. Dolayısı ile İç Anadolu Bölgesi'nde yaban hayatının yaşadığı en canlı bölge konumunda bulunuyor.

  Bu yaptığımız barajlar ve göletler bu bölgelerde yaban hayatının yeniden canlanmasına da vesile olacaktır.” Dedi.

  İlçeye bir çivi dahi çakanlardan Allah razı olsun...

  Bu haber toplam 2072 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim