Murat ERTAN

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Murat ERTAN

  Eleştiri Kültürü

  09 Eylül 2019 Pazartesi 08:52

              Düşünme ve ifade yeteneği biz insanlara verilen en büyük lütuflardan birisidir. İnsanlar arasında sağlıklı iş birliği, ancak açık, dürüst, samimi ve hoşgörülü bir iletişimle sağlanabilir.

              Karşılıklı bilgi, duygu ve görüş alışverişi yapılırken korkmadan, çekinmeden paylaşılabiliyorsa insanlar fikirlerini birbirlerine rahatça aktarabiliyorlarsa insanların düşüncelerine karşısındakiler sabır ve hoşgörü ile karşılık verebiliyorsa o toplum geleceğe güven ile yürüyen bir toplumdur.

               Eleştiri kültürü kendisi ile barışık ve güvenli bir toplum da gelişir ve yol gösterici olur. Eleştiri kişisel gelişiminin ve başkalarını da geliştirmenin en etkili yolu ve yöntemidir. Eleştiri dozunda ve ölçü içerisinde yol göstermek ve moral vermek amacıyla yapılırsa insanlar için önemli faydalar oluşur.

              Yöneticiler kendilerine yapılan eleştirilerden yararlanmasını bilirlerse hem kendileri için, ülke ve toplum için de yararlı sonuçlar üretilecektir.

               İçinde yaşadığımız toplum da eleştiri ve eleştiriyi algılama kültürü yeterince oluşamamıştır. Eleştirilerde dozun arttığı, seviyenin düştüğü durumlar olabildiği gibi yapılan haklı ve uyarıcı eleştirilere tahammül edilemediği ve nezaket dışı bir üslupla karşılık verildiği de görülmektedir.  Eleştiriye tahammül gösterebilmek bizi etkili ve güçlü kılar. Doğru iletişim kurabilmemize yardımcı olur.

  Eleştiriyi doğru ve uygun yapabilmek bizi güçlü ve etkili insan yapar. Eleştirilerimizin yeri, zamanı, durumu, söyleyiş şekli, uygun olursa etkili olarak iletişim kurmuş oluruz. İnsanları üzmeden, kırmadan, yıpratmadan, sevgi ve hoşgörü ile düşüncelerimizi söyleyebilmeliyiz.

  Hoşgörü ile yaşayabilmek dileğiyle…

  MURAT ERTAN
  EĞİTİM BİLİM UZMANI
  İLETİŞİM UZMANI

  Bu yazı toplam 886 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim