Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  ELMADAĞ'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
  29 Aralık 2016 Perşembe 09:08

  ELMADAĞ'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Elmadağ'da "riskli alan' olarak tespit ettiği yerlerde kentsel dönüşüm başlatacak.

  Elmadağ sınırları içerisinde yer alan Yenice, Yenidoğan ve Yenipınar Mahalleleri içerisindeki yaklaşık 52 hektarlık alan Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından afetlere karşı 'riskli alan' ilan edildi. Aynı şekilde Yenidoğan Mahallesinde yaklaşık 19,5 hektarlık alanda “riskli alan” ve “rezerv yapı alanı” olarak belirlendi. Toplamda 71,5 hektar alanda kentsel dönüşümün sağlanması için Elmadağ Belediye Başkanlığı’na yetki verildi.

  715 bin m2'lik proje

  Toplam 71,5 hektarlık alanda gerekli proje çalışmalarının yapıldığını belirten Şahin, "Mevcut durum analizi, hak sahipliği tespiti ve gayrimenkul değerleme, eylem planı, İmar planı, kentsel tasarım projesi ve mimari projelere ilişkin çalışmalar yapılmış ve Bakanlık tarafından onaylanmıştır.Mevcut durum analizi ve anket çalışmaları ile alan içerisinde yaşayanların mevcut istatistiki verileri ve proje genelindeki beklentileri doğrultusunda proje şekillenmiştir.715.000 m2’lik proje alanı içerisinde 6 tip mimaride 216 adet Blok ve toplam 2772 adet konut, yaklaşık 400 adet Ticari Birim üretilecektir" dedi

  "Projenin yüzde 16'sı yeşil alan"

  Kentsel dönüşüm için uzlaşma görüşmelerinin tamamlandığını aktaran Şahin, "Proje alanının %16’sı yeşil alan olarak düzenlendi. Ayrıca beş adet dini tesis, iki adet eğitim tesisi, iki adet sosyal- kültürel tesis, iki adet aile sağlık merkezi, 1 adet Belediye Hizmet Alanı ve biradet spor tesisi yapılacaktır" şeklinde konuştu.

  "Onlar mutluysa bizde mutluyuz"

  Yapılan hizmetleri reklam olsun diye yapmadıkları vurgulayan Şahin, "Tek bir hedef var, ilçemizin ihtiyaçlarını layığı ile yerine getirmek. Elmadağ’ımızı daha modern ve daha yaşanılabilir bir İlçe haline getirerek Halkımızın rahatı ve huzurunu sağlamaktır. Onlar mutluysa bizde mutluyuz.İşte bütün meselemiz bu" dedi.

  Elmadağ Belediyesi projenin detaylarını şöyle açıkladı:

  1.Etapta 596 adet konut üretilecek

  "Toplam Proje alanında 3 ile 8 kat arasında konutları barındıran 5 mimari tip çalışılmıştır. Üretilecek konutlar 2+1, 3+1, 4+1 olacak şekilde net 78 metrekareden 149 metrekareye kadar çeşitlilik göstermektedir. Rezerv alan üzerinde 1. Etapta üretilecek olan konutların 284 adedi (4+1), 248 adedi (3+1) ve 64 adedi (2+1) olmak üzere toplam 596 adet konutun üretileceği belirlenmiştir."

  Elmadağ’a özgü mimari

  "Proje çerçevesinde yerinde dönüşüm ilkesine dayanarak mevcut konutlarında ikamet ederken yeni evlerine kavuşabilecektir. Proje alanında kullanılacak konut mimarileri Elmadağ İlçesine özgü olarak tasarlanmış olup, arazinin topografik, jeolojik ve manzara noktaları dikkate alınarak çevresiyle uyumlu kullanımlar ile kurgulanmıştır. Aile büyüklükleri, ihtiyaçları ve ekonomik imkânları düşünülerek farklı seçeneklerde daireler üretilmiştir. Hizmetlere ulaşılabilirlik ve sosyal birlikteliğin sağlanması amaçlanmıştır. "

  Teslim alındı

  "Mevcut Rezerv Yapı Alanı içerisinde planlanan 10 Hektarlık 1. Etabına ait Konut Yapımı Uygulama Projeleri, Zemin Etütleri, Mahal Listeleri, Yapım İşi Teknik Şartnameleri, Metraj ve Keşiflerin Hazırlanması, Hizmet Alımı İşi 19.11.2015 tarihinde tamamlanarak teslim alınmıştır.Bu Projelerin hayata geçirilmesi için zorunlu ve gerekli görülen 1.Etap içerisinde bulunan Belediye hizmet alanı üzerine “Kentsel Dönüşüm Projesi Tanıtım, Kontrollük ve Pazarlama Binası” inşaatı kısa bir sürede tamamlanmış olup, hizmete hazır hale getirilmiştir."

  29 Aralık 2016  Tanış ANKARA HABER

  Bu haber toplam 1335 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim