Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  ESENBOĞA’YA YENİ PİST VE TERMİNAL
  01 Mart 2018 Perşembe 08:48

  ESENBOĞA’YA YENİ PİST VE TERMİNAL

  ATO Meclis Toplantısı'na katılan Başbakan Binali Yıldırım, Başkent’e ilişkin önemli açıklamalar bulundu.

  ATO Meclis Toplantısı'na katılan Başbakan Binali Yıldırım, Başkent’e ilişkin önemli açıklamalar bulundu. Başkent’in yeni metro hatlarına ihtiyaç duyduğunu belirten Yıldırım, Ankara-Kırıkkale Otoyolu ve Esenboğa’ya ikinci pist için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

  Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Ticaret Odası (ATO) Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Başkent’e ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Yeni metro hatları, Başkentray, yeni yüksek hızlı tren hatları, Ankara-Kırıkkale arasına inşa edilecek otoyol hakkında bilgiler veren Başbakan Yıldırım şunları söyledi:
  “Ankara’da yapılamayan, kaderine terk edilen metro projelerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı dönemimde devraldık. 46 kilometre metro hattını kısa sürede tamamladık, sonra buna 10 kilometre Keçiören de ilave oldu. Daha ihtiyaç var mı? Var. Onların da projeleri yapılıyor, önümüzdeki yıllarda yapılacak. 1-2 ay içinde Ankara’da Sincan-Kayaş arasında Başkentray projesi de hayata geçecek. Tamamlandığında artık ‘Hızlı tren geliyor, banliyö hattı dursun. Banliyö geliyor, hızlı tren Sincan’da dursun’ işi ortadan kalkıyor. Birçok hat var, bazı yerlerde 6 tane hat oluyor, rahat bir şekilde çalışacak.”

  ESENBOĞA’YA YENİ PİST VE TERMİNAL


  Havacılıkta Ankara’ya yapılan yatırımları anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:
  “Esenboğa Havalimanı köy meydanı gibiydi. Basit yapılarda hizmet veriyordu. Yeni terminali cepten beş kuruş harcamadan yaptık. Ankara yavaş yavaş dış hatlarda da büyüyor, dolayısıyla yeni bir pist ihtiyacı var. Ona da başladık. İleride yeni bir terminal ihtiyacımız da olacak, onun için de yerimiz ayrıldı, duruyor. Orada Yıldırım Beyazıt Üniversitesi var, Çubuk da gelişiyor. Üniversiteye, Ankara’nın merkezinden raylı sistem projeleri tamamlandı. Keçiören Metrosu, Kızılay’ın merkezine geliyor. Onun da inşaatı devam ediyor.”

  ANKARA-KIRIKKALE OTOYOLU

  Ankara'nın son 10 yılda birkaç alanda ön plana çıkmaya başladığını, bunlardan birinin ulaşım ve lojistik altyapısı olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, "Ankara gün geçtikçe hızlı tren hatlarının buluştuğu bir merkez haline geliyor. 2019 sonunda Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas devreye girecek. 2020'de Kayseri-Ankara, devam eden yıllarda da Gaziantep'e kadar Ankara çıkışlı tren seferleri olacak. Ankara-Afyon-Uşak hattı zaten devam ediyor. 2019'da bunları da tamamlamış olacağız" ifadelerini kullandı. Ankara’nın, otoyolların da buluştuğu bir merkez olduğunu dile getiren Yıdırım, "Niğde-Ankara Otoyolu'nu da tamamladığımızda Edirne'den Gaziantep hatta Şanlıurfa'ya kadar otoyol olacak. Böylece Ankara yolların, hızlı tren hatlarının buluştuğu bir merkez haline geliyor. Bir yap-işlet-devret projesi daha yaptık 115 kilometrelik Ankara’dan Kırıkkale üzerine bir otoyol yapıyoruz. Onu da yakın zamanda hayata geçireceğiz" diye konuştu.

  ÜNİVERSİTE TALEPLERİ VAR


  Mayıs ayında etaplar halinde açılmaya başlayacak olan şehir hastanelerine de değinin Yıldırım, “İki şehir hastanesinin 7 bin 500'den fazla yatağı var. Bunların yatırımı 3 milyar liranın üzerinde. Yakında hizmete alacağız. Bir tanesi hemen hemen bitti, diğeri de bu sene içinde bitmiş olacak" dedi. Ankara’nın eğitimin de başkenti olduğunu kaydeden Yıldırım, “Şu anda 6'sı devlet, 10'u vakıf, 16 üniversite var. Sırada bekleyen 3-5 tane daha üniversite talebi var" ifadelerini kullandı.

  ANKARA’NIN GELECEĞİNİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın büyük işler yaptığını, Tuna’ya verecekleri destekle Ankara’nın geleceğini birlikte inşa edeceklerini belirten Yıldırım, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın da okul seferberliğinde ve Ankara’nın güvenli şehir olmasında büyük bir çaba gösterdiğini söyledi. ATO Başkanı Gürsel Baran’ın, 14 aydır görevde olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, “Başkan, 14 aydır görevde, kocaman bir kitap yapmış, hizmetlerini oraya yazmış. Yetmedi, ondan kalın 3 kiloluk bir de dosya hazırlamış. Onu da bize teslim etti. Hızlı girdi, Allah gayretini artırsın. Şahsına ve bütün arkadaşlara, ülkemiz ve Ankara’mız için yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Bu haber toplam 1207 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim