Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Eymir'e EGO, Hastane'ye Metro
  27 Nisan 2018 Cuma 08:46

  Eymir'e EGO, Hastane'ye Metro

  Başkentlilerin dinlenmek için tercih ettiği Eymir Gölü’ne EGO seferleri başlıyor. Başkan Mustafa Tuna, Etlik Şehir Hastanesi için de metro çalışması yapıldığını belirtti

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, başkentlilerin uzun yıllardır süren Eymir'e, "ulaşamama" sorununu kökten bitirecek kararı SABAH Ankara'ya açıkladı. Tabiat harikası, zengin hayvan türlerini barındıran Eymir Gölü'ne Kızılay'dan otobüs seferleri başlıyor. Kızılay merkezden hareket edecek otobüsler güzergâh üzerinden birçok vatandaşı Eymir'e ulaştıracak. Aynı zamanda vatandaşlar otobüslerle Göl'ün etrafında ring yaparak gezebilecek.

  BAŞKENT'İN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, yeni hükümet sistemine hazırlanan Türkiye'nin Başkenti Ankara'ya yönelik projeleri, şehir hastanelerine ulaşım, AŞTİ ve cep terminaller, eğitim, sağlık yatırımları için imar planlarında değişiklik, Ankapark'ta son durum, dünya başkentlerindeki örneklere benzer meydan çalışması, kentsel dönüşüm projelerini SABAH Ankara'ya anlattı. Ankara'nın nefesi Eymir Gölü'ne sefer için ODTÜ rektörüyle görüştüğünü belirten Tuna, "Vatandaşın Eymir'e otobüs talebini aktardım. Rektörümüz 'gölün etrafında ring yaparsa daha iyi olur' dedi. Güzergâhı ODTÜ ile birlikte çalışıyoruz. Ortak akılın bir ürünü olacak. Otobüsler Kızılay'dan kalkacak. Bir yerden girip bir yerden çıkacak. Oran TRT tarafından ulaşım rasyonel görünmüyor. O nedenle Gölbaşı tarafından gelinecek. Rahat bir güzergâh belirlendi" diye konuştu.

  BAŞKENT CAZİBE MERKEZİ

  Başkent'in Türkiye'nin yeni cazibe merkezi olacağını vurgulayan Tuna, Ankapark'ın inşasına yönelik çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü, işletmesinin profesyonel ekipler tarafından yapılmasını istediklerini söyledi. Tuna, "Burada roller coaster (lunapark treni) gibi hassas aletler var. Dünyadaki örneklere bakıyoruz. Profesyonel ekiplerin yönetmesi konusunda mutabıkız. Mevcut durumda on yıllık tahsisi bulunuyor. Bunun 29 yıla uzatılması için yasal düzenleme önerimizi hükümetle paylaştık. Ankapark'ın içine kafe, hediyelik eşya satış yerleri yapılacak. Alışveriş merkezi yapılmasına izin verilmeyecek" değerlendirmesini yaptı.

  GİRİŞLER PAHALI MI OLACAK?

  Ankapark'a giriş ücretlerinin çok pahalı olacağına yönelik iddiaları değerlendiren Tuna, "Henüz bir fiyat belirlenmiş değil. İşletme için ihaleye çıkılacak. Fiyatlara işletmeciler karar verecek. Henüz o aşamaya gelinmedi. Burası cazibe merkezi olacak. Dünya örneklerinde olduğu gibi yurtdışından turistler gelecek. Ticaret ve ekonomiye de katkı sunacak" yorumunu yaptı.

  ANKARA'DA ÖZEL RANTA GEÇİT YOK

  Ankara'da kişiye özel rant oluşmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Tuna, sadece sağlık, eğitim, sosyal alandaki yatırımlarda emsal artışına izin verdiklerini söyledi. Tuna, "Hükümetimiz Ankara'ya büyük önem veriyor. Yeni yatırımlar konusunda ilgili bakanlıklarla görüşüyoruz. Gönlümüzden geçenleri yapmak için önce hazırlık yapıyorum. Yapılabilirliğine bakıyoruz. Olgunlaşınca da ilgililere sunuyoruz. Ankara'da yeni okullara ihtiyaç var. Okul, sağlık yatırımlarında emsal artırışı yapılıyor. Buradaki emsaller uçuk kaçık olmayacak" dedi. Kızılay'ın yayaların nefes alıp, rahatça dolaştığı bir meydana dönüşeceğini belirten Tuna, "Güvenpark'taki dolmuş deposu yer altına alınıyor. İhtiyaç oldukça hattan bir dolmuş çıkacak. Keçiören metrosunun Kızılay hattı ile ilgili de bir istasyon yapılacak. Metro, otobüs, dolmuş ulaşım daha da rahatlayacak" dedi.

  MÜZELER ŞEHRİ OLACAK

  Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarının taşınmasının ardından bu bölgeye müze yapılması önerisini anımsatan Tuna, "Gönlümden geçen o bölgenin müze alanı olması, yayalara açılması. Yarın farklı düşüncelere girmemeleri için alternatif olur. Saraçoğlu bölgesine yönelik de alternatif olur" diye konuştu.

  ŞEHİR HASTANELERİNE ULAŞIM

  ŞEHIR hastanelerine ilişkin projenin sürdüğünü anımsatan Tuna, ulaşımla ilgili güzergahı Sağlık Bakanlığı'nın tespit ettiğini anımsattı. Tuna "İnşaatları hızlı şekilde devam ediyor. Diğer kurumların destekleri de yapıcı. Vatandaşların ulaşımı konusunda herkes elinden gelen desteği veriyor" diye konuştu. Tuna, Etlik Hastanesi'ne ulaşımda metrodan başka çare görünmediğini anlattı.

  Bu haber toplam 1181 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim