Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Gölbaşı’nda Kafkas gecesi
  30 Mayıs 2016 Pazartesi 20:16

  Gölbaşı’nda Kafkas gecesi

  Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde Kafkas Gecesi etkinliği düzenlendi.

  Gölbaşı Kafkas Derneği (GÖL-KAF) Başkanı Tolga Gençer, Kafkas kültürüne sahip çıkmak için gayret gösterdiklerini belirtti.

  Gençer, "Biz Kafkasyalılar bayramlarda, düğünlerde, mutlu günlerimizde olduğu gibi savaş, sürgün, göç gibi acı dolu günlerimizi de mızıkamız ve danslarımızla karşılarız. Yavrularımızın sergilediği danslarda neşe ve coşkunun yanı sıra acı, hüzün ve isyan duygularını da hissedeceksiniz." dedi.

  Etkinliğe katılan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, kendisinin de Çerkes kökenli olduğunu belirterek, "Bizler o sürgün günlerini hiç unutmayacağız, gençlerimize de unutturmayacağız. Bizler Gölbaşı Belediyesi olarak da bu tür kültürel etkinlikleri, birlik ve beraberlik günlerini sonuna kadar destekliyoruz. Bu vatanda hep birlikte yaşayanlar olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu ülkeyi yıkmak isteyenlere gereken cevabı vereceğimize canı gönülden inanıyorum." diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ufuk Tavkul, Kafkas halkının tarihi ve sosyo-kültürel yapısı hakkında bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirdi.

  Gecede sahne alan 6-13 yaş çocuklardan oluşan ABREK "Gölün Yıldızları" dans gösterisi ve Nıbjeug Tiyatro Grubu da tiyatro oyunu sergiledi.

   

   

  Kaynak : AA

  Bu haber toplam 1193 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim