Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Güdül leblebisi tarih olmasın
  27 Nisan 2017 Perşembe 11:01

  Güdül leblebisi tarih olmasın

  Ankara'nın leblebisi ile ünlü ilçesi Güdül'de kalan son leblebi imalatçısı kardeşlerden İsmail Altındağ, Güdül'de kendilerinden sonra imalata devam edecek kimsenin olmadığını belirtti.

   

  Ankara'nın leblebisi ile ünlü ilçesi Güdül'de kalan son leblebi imalatçısı kardeşlerden İsmail Altındağ, Güdül'de kendilerinden sonra imalata devam edecek kimsenin olmadığını belirterek, "Güdül Leblebisi bizimle tarihe gömülmesin, gençlere bu cevheri öğretelim" çağrısında bulundu.

  Güdül leblebisi tarih olmasın

   

  “Leblebide fabrikasyon üretimin artması sonucunda Güdül'deki imalatçılar ekonomik sıkıntılar sebebiyle kepenk kapatıp Leblebi Sokak'ı terk etti. Fabrikasyon ile daha uygun maliyete üretim arttı ve leblebi satışı yapanlar da bu düşük maliyeti tercih etti. Bir biz kaldık. Biz de zanaatımızı aktaracak genç bulamıyoruz. Güdül'ün meşhur leblebisi bizimle birlikte tarih olursa çok üzülürüz."
  Ankara'nın yöresel zenginliklerinin de tanıtımının yapılacağı Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı’na katılacaklarını belirten Altındağ, “Orada meşhur Güdül leblebisini tanıtacağız” dedi.

  23 Nisan 2017 Hürriyet Ankara

  Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim