Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Hamamönü'ndeki ''Afrika Pazarı'' Açıldı
  25 Mayıs 2016 Çarşamba 20:44

  Hamamönü'ndeki ''Afrika Pazarı'' Açıldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, himayesinde gerçekleştirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin açılışını yaptı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, himayesinde gerçekleştirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin açılışını yaptı.

  Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda, MÜSİAD, TİKA, THY ve BEM-BİR-SEN gibi kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen projenin açılış töreni, Ankara’nın tarihî semti Hamamönü’nde gerçekleştirildi. Afrika Birliği’nin kuruluş günü olan 25 Mayıs’ta hayata geçirilen projenin açılış törenine; Burundi, Somali, Etiyopya, Nijerya, Gine, Mali, Uganda, Gana, Gambiya gibi bazı Afrika ülkelerinin devlet başkanlarının eşleri ve bakanlarının yanı sıra; milletvekilleri, bakan eşleri, büyükelçiler ve eşleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

  Programda; Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Afrika Kıtası Ülkeleri Birliği (ASHOM) Başkanı Fozia Djama Oudine, Nijerya Devlet Başkanı Yardımcısı’nın eşi Oludolapo Olutosin Osinbajo, Uganda Başbakanı’nın eşi Jocelyn Rugunda, Etiyopya Başbakanı’nın eşi Roman Tesfaye ve Mali Devlet Başkanı’nın eşi Keita Aminata Maiga proje ile ilgili birer konuşma yaptı. Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrencilerin konuşma yaptığı ve Türk şiirinden örnekler sunarak katkı verdikleri açılış töreninde, ev sahibi olarak kürsüye çıkan Emine Erdoğan, konuklara hitap etti.

  Konuşmasının başında dün Mardin’de bölücü terör örgütünün bombalı saldırısı sonucu şehit olan askerler için Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Türkiye’ye başsağlığı dileyen Emine Erdoğan, "Türkiye’nin Afrika’ya dair tek arzusu, kıtanın barış ve istikrarına katkı sağlamaktır. Afrika’nın kaynaklarının, yine Afrikalılara fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesidir. Sömürgeciliğin izlerinin olabildiğince silinmesidir. Bu nedenle, ‘Afrika sorunlarına Afrika çözümleri’ ülkemizin temel politikasıdır." diye konuştu.

  Yaşanan iç çatışmaların, darbelerin, terörün ve bunların sonucu ortaya çıkan istikrarsızlığın Afrika’nın gücünü elinden aldığını ve yoksulluğun yanı sıra birçok eğitim ve sağlık sorunu doğurduğunu kaydeden Emine Erdoğan, en büyük zorluğu da kadınların ve çocukların yaşadığına dikkat çekti.

   


  "AFRİKA EL SANATLARI PAZARI VE KÜLTÜR EVİ BİR HAYIR ÇARŞISIDIR"  Emine Erdoğan, şunları vurguladı: "Afrika Evi; din, dil ve ırk ayrımı yapmadan tüm kadınların sorunlarına duyarlılığımızın ifadesidir, kardeşliğimizin nişanesidir. Kâr amacı gütmeksizin buradan elde edilecek tüm gelir, Dışişleri Bakanlığımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın nezaretinde, Afrikalı kadınlara gönderilecektir. Bu yönüyle, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, bir hayır çarşısıdır. Afrikalı kadınların aile bütçesine katkı yanında, eğitim ve sağlık sorunlarına mütevazı bir katkı olacaktır."

  Açılış konuşmalarının ardından Emine Erdoğan ve beraberindeki protokol tarafından, 19. yüzyıl sivil mimarisine uygun olarak yapılan bir Ankara konağında, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin açılış kurdelesi kesildi

   

  http://www.haberankara.com/haber/49685/hamamonundeki-afrika-pazari-acildi.html

  Bu haber toplam 1311 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim