Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Hayata bağlayan yürüyüş
  03 Şubat 2017 Cuma 09:13

  Hayata bağlayan yürüyüş

  IŞİD’in saldırıları nedeniyle yaşadıkları Irak’ın Telafer şehrinden kaçan Abbas ailesi, 60 gün yürüyerek Türkiye’ye ulaştı.

  İç savaşın uzun yıllardır devam ettiği Irak’ta, terör örgütü IŞİD’in ele geçirdiği Musul’a bağlı Telafer ilçesindeki çatışmalardan kaçan Abbas ailesi, 60 gün süren ve yaklaşık 700 kilometre uzunluğundaki yürüyüşün ardından Türkiye’ye sığındı. Zorlu yolculukta IŞİD, farklı bölgelerde devam eden çatışmalar ve olumsuz hava koşulları karşısında mücadele eden Abbas ailesinin ekim ayı sonunda Telafer’de başladıkları yaşam maratonu, aralık ayı sonunda Gaziantep’te sona erdi. Yetersiz beslenme ve zatürre nedeniyle ölüm döşeğinde olan bir yaşındaki çocukları Duhan’ın ağır durumu nedeniyle Abbas ailesi Türkiye’ye gelir gelmez Ankara’ya sevk edildi. Minik Duhan’ın durumu, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 aydır devam eden tedavinin ardından her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Duhan ailesi Irak’tan Suriye’ye, oradan da Türkiye’ye uzanan iki aylık yolculuğu anlattı. 

  YAKALANMAMAK İÇİN GECE YÜRÜYÜŞÜ


  TELAFER’DE KİMSE KALMADI

  Yasir Abbas (25), eşi Hanen Abbas (25) ve çocukları Duhan Abbas (1) ile Duna Abbas (3), Telafer’de devam eden iç savaş ve çatışma ortamından kaçmak zorunda kaldı. Sınırı geçmek için insan kaçakçılarının Yasir, Hanen’den 3 bin 400, iki çocuktan ise bin 700 olmak üzere toplam 5 bin 100 dolar istemesi üzerine Abbas ailesi Telafer’den yürüyerek kaçmaya başladı. Günlerce çöllerde ilerleyen ve sınırlardan kaçak olarak geçen aile, 9 gün boyunca da dağlara sığındı. IŞİD’lilere yakalanmamak için yolculuklarını sabah erken saatlerde ve gece yürüyen Abbas ailesi, Irak Telafer’den Suriye’nin Halep şehrine ulaştı. 60 günlük yolculuğun 40 günü Suriye’de geçti. Halep’te çatışmalar arasında kalan aile iki ayın ardından Gaziantep’e ulaştı.

  Kış şartlarından olumsuz etkilendiklerini belirten anne Hanen Abbas, “Akarsulardan ve dağlardan geçmek zorunda kaldık. Irak’la Suriye arasındaki köylerde IŞİD’liler var. Kaçak olduklarını tespit ettikleri insanları ya geri döndürüyor ya da cezalandırıyorlar. Telafer’de durum çok kötü, artık orada kimse kalmadı” dedi. Türkiye’ye ulaştığında yetersiz beslenme nedeniyle bitkin düşen ve ölümle burun buruna gelen 1 yaşındaki Duhan, sevkedildiği Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 hafta boyunca yoğun bakımda kaldı. Yoğun tedaviye yanıt veren bebeğin durumu iyiye gitmeye başladı. Mali olarak zor durumda olan ailede baba Yasir, Ankara’da bir lokantada işe girdi. Sahip oldukları her şeyi Telafer’de bırakıp, Türkiye’ye gelen Abbas ailesi yetkililerden yardım bekliyor.

  Hayata bağlayan yürüyüş

  03 Şubat 2017 Hürriyet Ankara Haber

  Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim