Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Hem eğlen hem öğren
  19 Ocak 2017 Perşembe 08:22

  Hem eğlen hem öğren

  Öğrenciler, içinde 6 simülatör ve 6 sanal gerçeklik uygulaması bulunan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nde yeni müfredata uygun olarak hem eğlenecek hem öğrenecekler.

  Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, başkentin ilklerinden olan ve son derece kapsamlı bir şekilde açılışa hazırlanan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi'ni Mamak Kaymakamı Ali Mantı ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney'le birlikte inceledi. Planetaryum kule içerisine yerleştirilen son model simülatörleri ve sanal gerçeklik uygulamaları hakkında detaylı bilgi alan Akgül, cihazların ilk denemelerini de yaptı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Bilim Merkezi Tasarımcısı Elektrik Elektronik Mühendisi Volkan Tekin merkeze yerleştirilen 6 simülatör ve 6 sanal gerçeklik uygulaması ile dünyadaki örneklerinden sıyrıldığını dile getirdi. Tekin, "Merkezimiz matematik, teknoloji, tarih ve mühendislik uygulamalarına olanak sağlıyor. Merkez, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredatında ortaya çıkan eğlenirken öğrenme metodunun da uygulanmasına olanak sağlayacak" dedi.

  DENEY SETLERİYLE ÖĞRENECEKLER
  Sistemler tüm yaş gruplarına hitap ediyor. Merkezde bulunan robot atölyesi, elektronik atölyesi, topraksız tarım seti ve diğer atölyeler Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredatı için eksiksiz bir imkân sağlıyor. Üç boyutlu görsel sunum odası aynı zamanda biyoloji ve kimya atölyesi olarak da kullanılabilecek özelliklere ve donanıma sahip. Merkez dünyada bu konuda hizmet veren benzer örneklerinden çok daha gelişmiş imkânlara sahip. Öğrenciler hem teorik bilgileri hem de uzay çalışmalarından edinilen deneyimleri deney setlerinde yaşayarak bilgi sahibi olacak. Merkezde ayrıca astronotların uzaydaki yaşamları, kullandıkları aletler, gıdaları deney düzenekleri anlatılacak.

  DÜNYADAKİ EN İYİ ÖRNEKLERDEN
  Planetaryum kulenin son derece zengin bir içerikle hazırlandığını dile getiren Mamak Kaymakamı Ali Mantı, "Merkez her yönüyle çok donanımlı bir şekilde hazırlanmış" dedi. Tüm uzay meraklılarının Mamak'ta buluşacağını dile getiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Simülatörleri, sanal gerçeklik uygulamaları, kubbe perdesi ve daha birçok imkânıyla birlikte Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi sadece Türkiye'de değil dünyadaki en iyi örneklerden birisi olarak hizmet verecek" dedi.

  19 Ocak 2017 Sabah Ankara Haber

  Bu haber toplam 1017 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim