Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Kamuda 'F klavye' dönemi başlıyor
  25 Ekim 2017 Çarşamba 15:46

  Kamuda 'F klavye' dönemi başlıyor

  Başbakanlık Genelgesiyle 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçiş süreci yıl sonunda tamamlanacak.

  Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkçe klavye olan "F klavye" kullanımını önemsediklerini söyledi.

  Kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçişi konusundaki Başbakanlık Genelgesi'nin 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Erdem, buna göre F klavyeye kademeli bir geçiş sağlanarak, halen kullanımda olan klavyelerin 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

  "Yıl sonuna kadar tüm kurumlarda F klavyeye geçilmiş olacak"

  ERDEM, GENELGE GEREĞİ YIL SONUNA KADAR TÜM KAMU KURUMLARINDA F KLAVYEYE GEÇİLMİŞ OLACAĞINI DİLE GETİREREK "BUNUN İÇİN CİDDİ TAKİPÇİLİK VE ÇALIŞMALAR YAPILDI. F KLAVYEYLE İLGİLİ YÜZBİNLERCE BROŞÜR DAĞITTIK. F KLAVYENİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ. TEKRAREN HATIRLATILDI. AYRICA F KLAVYELİ DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR BULMA SIKINTISI VARDI. TÜRKİYE'DE ARTIK DİZÜSTÜ F KLAVYELİ BİLGİSAYAR BULMA KOLAYLIĞI SAĞLANIYOR." DEDİ.

  Gönlünün, herkesin kursa giderek 10 parmak F klavye kullanabilmesinden yana olduğu belirten Erdem, ancak şu anda bilgisayar kullananların çoğunluğunun bunu 3-4 parmağıyla yaptığını söyledi.

  "Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi mümkün değil"

  Erdem, kamu kurumlarındaki ilgililere seslenirken şunları kaydetti:

  "Başbakanın genelgesi var. Kamu kurum ve kuruluşlardaki bütün yöneticilerin görevi mevzuatı hayata geçirmektir. Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi ve tedbir alınmaması mümkün değil. Şimdi Devlet Malzeme Ofisinden bilgisayar alan herkes, ihaleye giren herkes F klavye olarak girmek mecburiyetinde. Başka şansı yok. Şu anda eğitimde F klavye müfredata girdi. Tabletler F klavye olarak dağıtılıyor. Eğitim ayağı halledilmiş oldu. Basın sektörü başta olmak üzere belli bir kesim zaten F klavyeyi kullanıyordu. Dayatmaları bırakmışlardı. Genellikle maliyeciler, gazeteciler, hukukçular mesleklerinin gereği olarak daha okuldayken F klavye öğreniyorlar."

  Erdem, özellikle basın sektöründe çalışanların hız gereği tercihlerinin F klavyeden yana olduğunu, birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.

  Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim