Vedat GÜNEŞ / Yazar

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Vedat GÜNEŞ / Yazar

  Kedilik Bende Kalsın

  22 Temmuz 2019 Pazartesi 11:43

  Hatırlar mısınız, ilk ve ortaokulda okurken Türkçe öğretmenimiz iki grup oluşturur, bir konu verir, tez ve antitez şeklinde münazara yaptırırdı. Münazarada önemli olan size verilen konuyu en iyi şekilde savunmanızdır. Münazarada amaç konunun doğru veya yanlış olmasından ziyade savunma biçiminizdir. İzleyenleri ve jüri üyelerini ikna edebilmektir.

  İki grubun karşılıklı olarak tez ve antitezi savunmasının ardından jüri galip olan tarafı belirler ve onları alkışlatarak hediyeler verilirdi.

  Tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan? Tarımda geleneksel yöntemler mi verimlidir, teknolojik yöntemler mi? Sanat sanat için midir, toplum için mi? Çocuk eğitiminde anne mi önemlidir, baba mı? Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? vb.

  Nereden çıktı şimdi bu münazara konusu denilebilir. Son okuduğum kitap, yani Ahmet Yıldırım’ın son kitabı “Kedilik Bende Kalsın” eski günleri hatırlamamıza neden oldu.

  Roman, hikâye, şiir, felsefe, bilimsel kitapların yanında zaman zaman çocuk kitapları da okumak ufkumuzu açıyor.

  Küçük ev yayınlarından çıkan Kedilik Bende Kalsın kitabını okuyunca ister istemez ortaokul yıllarıma döndüm. Kitapta teknolojinin son armağanı olan akıllı telefonların bir evde yaşayan aile ile kedinin arasını nasıl açtığı konu edilmektedir.

  80 sayfalık kitapta, evin kedisi Tomris ile aile arasındaki görünmez çekişme sade bir dille anlatılarak bir anlamda teknolojinin mutluluk getirip getirmediği tartışmaya açılmış oluyor.

  Okulların tatil olduğu bu aylarda hem çocuğunuzun, hem de sizlerin zevkle okuyacağı bir kitap Kedilik Bende Kalsın. Akıllı telefonların “Günümüz sorunu mu, yoksa günümüz nimeti mi?” olup olmadığına siz karar verin…

  Mevlâna’dan Damlalar (Manzum Öyküler), Arkadaş (Çocuk Romanı), Mızıkçı (Öyküler), Osman Gazi (Çizgi Roman), Azatlık Aşkı (Gençlik Romanı), Atasözleri ve Deyimleriyle Beypazarı Ağzı (İnceleme, Araştırma, Derleme), Beypazarı Efsaneleri (Dreleme) Bir Sevdanın Yüreğinde (Şiir) kitaplarının yazarı emekli öğretmen Ahmet Yıldırım’ı ve Küçük Ev Yayınları yöneticilerini böyle bir eseri yayın hayatına kazandırdıkları için tebrik ediyoruz.

  Kedilik Bende Kalsın (Roman/80 sayfa)
  Küçük Ev Yayınları
  Çocuk Edebiyetı/Yerli Eserler Dizisi-17

  Bu yazı toplam 1445 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim