Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Kuzey Yıldızı Külliyesi Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı
  21 Kasım 2016 Pazartesi 21:43

  Kuzey Yıldızı Külliyesi Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

  Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı hızla sürdürülen Kuzey Yıldızı Külliyesi’nde inşaatın yüzde 70'i tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezlerinden birini inşa ediyoruz" dedi.

  Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı hızla sürdürülen Kuzey Yıldızı Külliyesi’nde inşaatın yüzde 70'i tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezlerinden birini inşa ediyoruz" dedi.

  Başkent'in önemli giriş noktalarından olan Esenboğa Havaalanı Yolu üzerinde Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nca uygulanan projeyle, Osmanlı döneminde oldukça yaygın olan külliye geleneği yaşatılarak, inanç, ibadet ve kültürün bir arada olduğu yeni bir alan hizmete girmiş olacak.

  Gökçek, Merkez Camii ve Külliye projesiyle, "Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezlerinden birini Ankara’ya kazandırmak amacında olduklarını" söyledi. Gerek mimarisi, gerekse yaşam alanlarının birbirleriyle olan ilişkisi bakımından büyük ayrıcalıklar taşıyan projenin, sadece Başkentlilerin değil, tüm vatandaşların ibadet etmek için geleceği bir yer olacağını belirten Gökçek, Merkez Camii ve Külliye’nin, bir aksilik olmazsa 2017 yılının bahar aylarında bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

  Gökçek, kapalı ve açık alanlar birlikte toplam 15 bin kişiye ibadet yapabilme imkanı sağlayacak projenin; Mihrimah Sultan Camii, 2. Beyazıt Camii, Süleymaniye Camii ve Nuriosmaniye Camii gibi Osmanlı eserlerinden esinlenerek oluşturulduğuna dikkat çekti.

  Proje yapım çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını ve fiziki gerçekleşmesinin yüzde 70’lere yaklaştığını ifade eden Gökçek, çalışmalarda gelinen son durum hakkında şu bilgileri verdi:

  “İnşaat çalışmaları kapsamında projede yer alan arastalar ve dükkanların yapımı bitirildi. Cami dış kaplamaları, kütüphane binası, misafirhaneler, imarethanelerle otoparkların da yüzde 90’ı tamamlandı.  Geleneksel el sanatlarının yaşatılacağı bina ile bedestenin olduğu alanın inşaatı ve ince işlerinde yüzde 80 oranlarına gelinirken, hamam, Osmanlı Türk Mutfağı yapım çalışmaları da yüzde 70 oranında gerçekleştirildi."

   

  -5 BİN KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ YAPILIYOR

  Ulusal ve uluslararası seminerlere, konferanslara ve toplantılara ev sahipliği yapacak olan 5 bin kişilik kongre merkezinin de yapımına başlandığını bildiren Gökçek, Kongre Merkezi içinde 500 araçlık kapalı otopark ile son teknolojiyle donatılmış, çok amaçlı, birleşebilen, açılıp kapanabilen çeşitli büyüklükte kongre, sergi, toplantı salonları da bulunduğunu anlattı.  Başkan Gökçek, "Proje kapsamında çevre düzenleme peyzaj çalışmaları için gerekli ön hazırlıklar da tamamlandı, yapım çalışmalarına kısa sürede başlanacak" dedi.         

          

  -GECEKONDULU BÖLGEDEN, ÖRNEK YERLEŞİM MERKEZİNE...

  Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi çerçevesinde gecekondulardan arındırılan bölgede; modern binalar, alttan ısıtmalı yollar, kemerli köprüler, kültürel ve sosyal donatı alanları ve 750 bin metrekare büyüklüğündeki ışıklandırmalı rekreasyon alanının, vatandaşların kullanımına sunulduğunu hatırlatan Gökçek, “Tüm bu güzelliklere hakim bir tepede; camisi, kütüphanesi, misafirhanesi, bedesteni, kongre ve kültür merkezinin iç içe olacağı, ayrıca Osmanlı döneminin yaygın geleneklerinden biri olan külliye kültürünün de yeniden yaşatılacağı alanı Ankara’ya kazandıracağımız için çok mutluyum” dedi.   

   

  -4 MİNARELİ CAMİDE İBADET  

   4 minareli Merkez Caminin de yer alacağı yapılar şöyle:

  Meydanın ortasında saat kulesi, cenaze namazı kılınan alan, servi ağaçları ve seyir terasları yer alacak.  Asansör ve yürüyen merdivenlerle alt katlara ulaşımı sağlanan caminin, 1200 araçlık 5 katlı kapalı otoparkı bulunacak.

  Caminin bulunduğu alanda; yaya bağlantılarıyla gezinti kısımlarının bulunduğu, toplam 50 dükkanın hizmet vereceği, dini yayınların satıldığı ve dini turizm organizasyon şirketlerinin olacağı arastalar yer alacak.

  Dükkanların ilişkili olduğu meydanda, çevresinde kameriyeler ve çim-çiçeklik alanlarda görsel bir şölen sunan büyük süs havuzları,  seyir kulesi, çocuk oyun alanları, 33 dükkan ve 2 pazar yerinin olduğu bedesten bulunacak. Hamam, mutfak ve yönetim bölümlerinden oluşan imaret (aşevi) yer alacak. 

  Kuzey Ankara Rekreasyon alanı manzaralı kabul salonu, restoranlar, Türk mutfağı, Osmanlı mutfağı, süs havuzuyla donatılmış has bahçe, çay-kahve köşkü gibi sosyal donatılar yapılacak.

  Ayrıca 2 katlı misafirhanede, mutfaklı ve tuvaletli 26 oda bulunacak. Bunların yanı sıra 12 dükkanın hizmet vereceği sergi ve satış salonlarının olduğu geleneksel el sanatları yapısı ile okuma salonu ve ofislerden oluşan kütüphane binası bulunacak.

  Bu haber toplam 1277 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim