Vedat GÜNEŞ / Yazar

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Vedat GÜNEŞ / Yazar

  Maarifimiz ve Geleceğimiz

  18 Haziran 2019 Salı 10:24

  “Eğitim her ne ise, ülkemizin sürekli büyüyen bir meselesi.” diyor, D. Mehmet Doğan, Karar gazetesindeki bir yazısının girişinde.. Eğitim konusu herkesin içinde bulunduğu, fikir beyan ettiği, en çok eleştirdiği konuların başında gelmektedir.

  Kimimiz öğrenci, kimimiz veli, kimimiz de öğretmen olarak içinde yer aldığımız; hemen hemen her gün üzerinde fikir yürüttüğümüz konuların başında gelmektedir eğitim meselesi.

  Herkes bir şey söylüyor, herkes eleştiriyor, ancak nasıl düzeleceği konusuna gelince “Onu da yetkililer bilecek” diyerek kenara çekildiğimiz eğitim konusunda Memiş Okuyucu, konuyu enine boyuna ortaya koyarak çözüm önerilerini sunduğu “Maarifimiz ve Geleceğimiz” adlı kitabını yayımladı. 

  Mayıs 2019 tarihinde “kitap arası” yayınları tarafından basılan “Maarifimiz ve Geleceğimiz” kitabında “Maarifimiz ve Yerlilik Meselemiz Eğitimi Terbiye Etmek, Genel Olarak Maarifimizin Durumu, Maarifimizle İlgili Öneri ve Hedeflerimiz” ana başlıkları altında konu ayrıntıları ile incelenmektedir.

  Uzun bir araştırma, tarama ve gözlem çalışması sonucunda ortaya çıkan, marifetten gelen maarif meselemiz, okulların kapandığı bu dönemde okunması, üzerinde düşünülerek geleceğin inşası noktasında önemli bir çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır.

  “Millî ve yerli bir eğitim, bir ülke için, bir millet için var olma meselesidir” diyen Okuyucu, maarifimizin dört temel görevini; “Ana Dilimiz Talim ve Terbiye; Kültür ve Kimlik Donanımı; Ülkenin İnsan Kaynağını Karşılamak/Oluşturmak; Bilim, Kavram ve Değer Üretmek” başlıkları altında incelemektedir.

  Kültür ve kimlik inşasının temelinde yerli ve millî bir ruhun çıkış noktası alınarak; “Kimiz, neyiz, nasıl bir tarihin çocuklarıyız?” sorgulamasının yapılarak, okul öncesinden başlayarak üniversiteye kadarki sürecin bilimde, sanatta, kültürde ve eğitimde yapılması gerekenlerin neler olduğu ara başlıklarla ortaya konularak çıkış noktaları anlatılmaktadır “Maarifimiz ve Geleceğimiz”de…

  Robotik çağa geçiş sürecinin izlerini taşıdığımız bu günde; kendi dünyamızdan kopmadan, dünyayı yakalayacak insan ve insanlar yetiştirebilmek için yerli ve millî değerlerine sahip çıkan, yerliyi esas alan, evrensel birikimi hedefleyen bir maarif sistemine sahip olmak zorundayız. Hayallerimizin hakikate dönüştürülmesinin nasıl ve nereden başlanması gerektiği, hedefe ulaşmanın ipuçlarını bu kitapta vermektedir Memiş Okuyucu. Kendisini ve bu kitabı okuyucuyla buluşturan “kitap arası” yayınevi yöneticilerini tebrik ediyoruz…

  Maarifimiz ve Geleceğimiz
  Memiş Okuyucu
  kitap arası yayınları, Mayıs 2019, İstanbul

  Bu yazı toplam 1188 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim