Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Medreseden Darağacına İskilipli Atıf Hoca
  06 Şubat 2017 Pazartesi 09:43

  Medreseden Darağacına İskilipli Atıf Hoca

  İskilipli Atıf Hoca’nın ölümünün 91’inci yılı dolayısıyla Çorum’un İskilip ilçesinde “Medreseden Darağacına İskilipli Atıf Hoca” paneli gerçekleştirildi.

  Çorum Belediyesi, İskilip Belediyesi, Hitit Üniversitesi ve Atıf-Der'in organizasyonuyla Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen panelde, kaleme aldığı "Frenk Mukallitliği ve Şapka" adlı eserinden dolayı Ankara İstiklal Mahkemesi'nce idam edildiği bilinen İskilipli Atıf Hoca'nın idamı, yaşantısı, düşünceleri ve toplum üzerindeki etkisi ele alındı.

  BİR KİŞİ ÇEKMİYOR ISTIRABI
  Atıf-Der Başkanı Erdal Bıyık, Atıf Hoca'nın 91 yıl önce hukuksuz bir şekilde idam edilerek şehit düştüğünü belirtti. İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma da Atıf Hoca'nın İskilipli olmasıyla gurur duyduklarını vurgulayarak, "Hukukçu olmayan bir mahkeme tarafından, yazdığı bir kitapta şapka kanununa muhalefet ettiği bahanesiyle işlenen hukuk cinayeti, ülkemizde ve Müslüman ülkelerde derin bir üzüntüye neden olmuştur" diye konuştu. Panelistlerden Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, "Sadece İskilipli Atıf Hoca'yı asmakla kalmıyorsunuz, bir de onun evladını, eşini çok zor durumlara düşürüyorsunuz. Bundan sonraki nesli çok zor durumlara düşürüyorsunuz. Bir kişi çekmiyor bir ıstırabı, bir sürü insana mal olan bir şey" dedi. Atıf Hoca'nın mezarının İskilip'e getirildiği dönemde İskilip Belediye Başkanı olan Merkez Valisi Orhan Öztürk ile eski Milletvekili Mehmet Sılay, Atıf Hoca'nın kabrinin araştırılması ve İskilip'e getirilmesi sırasında yaşadıklarını anlattı. Panele AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, İskilip Kaymakamı Bahadır Güneş, Atıf Hoca'nın torunu Ahmet Faruk İmal da katıldı.

  TOPLUMA ETKİSİNİ ANLATTILAR
  Panelde Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Umut İnan, Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış ve tarihçi Mustafa Armağan da Atıf Hoca'nın idamı ve toplum üzerindeki etkisi üzerine sunum yaptı.

  06 Şubat 2017 Sabah Ankara Haber

  Bu haber toplam 676 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim