Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Memurun dikkati vurgunu önledi
  02 Ekim 2017 Pazartesi 08:07

  Memurun dikkati vurgunu önledi

  Sahte vekaletle yapılmak istenen 8 milyon TL’lik arsa vurgununu memur fark etti. Vekalete ekli fotoğraf arsa sahibine ait değildi.

  Altındağ Tapu Müdürlüğünde görevli bir memurun dikkati, sahte evrakla başkasına ait yaklaşık 8 milyon liralık taşınmazı satmaya çalışan dolandırıcıları yakalattı. Altındağ Tapu Müdürlüğü'ne 21 Eylül saat 13.30'da Sebahat S. adına düzenlenen sahte vekâletle gelen ve arsaları Gökhan A. isimli kişiye vermek isteyen Muammer K. müracaatçı oldu. Müracatı alan memur, satış işleminden şüphelenerek mal sahibi Sebahat S.'yi aradı. Sebahat S., "Benim başvurum yok" deyince, tapu memuru polisi aradı. Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kısa sürede olay yerine gelerek çalışma başlattı.


  SUÇÜSTÜ YAKALANDI
  Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, 8 milyon liralık vurgun yapmayı planlayan sahtekarları suçüstü yakalamak için bir sonraki güne randevu verdirdi. 22 Eylül'de tapu müdürlüğüne satış işlemi için gelen dolandırıcılardan, vekaleti alan Muammer K., alıcı Gökhan A., aracılık eden Hüseyin K., emlakçı Osman T. ve şüphelilerle işbirliği yapan Gülüzar K., suçüstü yakalandı. Soygunu planlayan elebaşı Muammer K. tutuklanırken, diğer zanlılar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Altındağ Tapu Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Ankara'da yaşayan 77 yaşındaki mal sahibi Sebahat S.'nin nüfus kaydı bilgilerine ulaşan dolandırıcılar, aynı yaşlardaki bir başka kadına ait fotoğrafla yeni bir kimlik kartı çıkardı. Daha sonra İzmir'deki bir noterden vekaletname alan dolandırıcılar, 21 Eylül'de yaşlı kadına ait Altındağ'da bulunan 17 arsanın satışı için Altındağ Tapu Müdürlüğüne başvuruda bulundu. Ancak evraktaki sahtecilik, tapu personelinin gözünden kaçmadı. Altındağ Tapu Müdürlüğü ile Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suç ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin planıyla dolandırıcılar suçüstü yapılarak yakalandı. Altındağ Tapu Müdürü Cengiz Şimşir, bir kişinin kendilerine satış işlemi için başvurduğunda, müracaatının ardından "evveliyat" dosyasından kişinin fotoğraf, imza, adres ve telefon gibi bilgilerinin kontrol edildiğini ve gerçek kişi olduğu teyit edildikten sonra işlemin gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

  DUBLÖR KULLANMIŞLAR
  "Dublör" kullanılarak hazırlanmış bir nüfus cüzdanıyla düzenlenen sahte vekaletnameyle müdürlüklerine başvuru yapıldığını anlatan Şimşir, "Mal sahibine ait evveliyat kaydındaki resim ile vekaletnamedeki resmin aynı olmaması işlem yapan arkadaşımızı şüphelendirmiş, konuyu müdür yardımcısıyla paylaşmış. Yaptıkları inceleme sonucunda daha önceki işlemlerde mal sahibinin 'okudum, anladım' yazarak imza kullandığını ama son gelen vekaletnamede parmak izi kullanıldığını da görmüşler" dedi. Şimşir sözlerini şöyle sürdürdü: "Arkadaşımız, mal sahibi kadına ait bizdeki 2003'teki evraklarda yer alan fotoğraflarda başı açık, küt saçlı bir bayan görüyor. Vekaletnamede gelen fotoğrafta ise ba��örtülü, gözlüklü, yüzü tam da seçilemeyen bir bayanı kullanmışlar. Ayrıca vekaletname İzmir'den verilmiş. Mal sahibi Ankara'da yaşıyor. Biz, şüphelerimiz üzerine telefondan gerçek mal sahibine ulaştık. 'İzmir'e gittiniz mi' diye sorduk. Olumsuz yanıt alınca tapu müdürlüğümüze çağırdık, durumu anlattık. Kimliğini bize ibraz etti. Kimliğine bakıp, sonra vekalete baktığımızda tüm bilgiler tutuyordu. Sadece fotoğraf ve nüfus müdürünün imzası farklıydı."

  DOLANDIRICIYA RANDEVU VERİLDİ
  Dolandırıcılık yapıldığından emin olunca hemen polise haber verdiklerini ve birlikte bir plan hazırladıklarını aktaran Şimşir, "Ertesi gün bu kişilere saat 10.00'a randevu verdik. Tam imza aşamasında Mali Şube ekiplerince suçüstü yapılarak bu kişiler yakalandı. 2 kişi imzaların alındığı üst katta, aynı ekipten 3 kişi de aşağıda yakalandı. Öğrendiğimize göre daha sonra buraya gelen kişi mahkemeye sevk edilip tutuklanmış, 4 kişi serbest bırakılmış. Bu bilgileri polisten alıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Bu haber toplam 1153 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim