Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Milli metro Bangkok yolunda
  30 Mart 2017 Perşembe 10:08

  Milli metro Bangkok yolunda

  Bozankaya, Kayseri, İzmir ve Solingen’e ürettiği araçlardan sonra şimdi de Bangkok’a metro üretecek. Sincan’daki fabrikada üretilecek yerli metro 2018’de teslim edilecek.

  Raylı sistem araçları ve toplu taşıma araçları tasarımı ile üretiminde faaliyet gösteren Bozankaya dünya çapındaki projelerde gösterdiği başarıyla Türkiye'nin adını duyurmaya devam ediyor. Tayland'ın başkenti Bangkok'un metro ağında kullanılacak metro araçları Bozankaya'nın Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki üretim sahasındaki fabrikasında üretilecek. 22 adet 4 vagonlu metro araçlarının ilki 2018'de teslim edilecek. Projenin bir yıl içerisinde tamamlanması hedeflenirken, Siemens firması da temin edilecek araçların 16 yıl boyunca servis ve bakımlarını üstlenecek. Bozankaya, Türk mühendisliğinin gücünü tüm dünyaya gösterecek. Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikanın tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında bugüne kadar Türkiye'de 3 elektrikli otobüs ihalesi açıldığına ve bunların tümünü kazandıklarına işaret etti. Günay "Bugünkü en büyük hedefimiz, İstanbul'da açılan 200 araçlık elektrikli otobüs ihalesini kazanmak. Elektrikli otobüs ihalesine çıkmak için gün sayan 4-5 şehir daha var, bunlar için de çalışmalarımız sürüyor" dedi.

  TRAMBÜS İHALESİNE HAZIRLANIYORUZ
  Türkiye'nin ilk yerli trambüslerinin Bozankaya tarafından üretildiğini ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015'te hizmete sunulduğunu belirten Günay şöyle dedi: "Yolcu dostu yüzde 100 alçak tabanlı tramvaylar 2016'da Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilmeye başlandı ve bu yıl bütün teslimat yapılmış olacak. Üretimlerimiz sürüyor. Şu anda Şanlıurfa Belediyesi'nin trambüs için çıktığı ihaleye hazırlanıyoruz."

  İHRACAT GELİRİ ARTACAK
  Aytunç Günay Avrupa'da da faaliyet gösterdiklerini belirterek "Türkiye'deki ilk yerli trambüs ve elektrikli otobüs üreticisi olarak 2015 Avrupa'da yılın şirketi seçildik. Transist 2016 Fuarı'nda yerli üretim elektrikli otobüs, tramvay ve metro projelerimizle milli sanayiye katkılarımızdan dolayı özel ödüle layık görüldük. Siemens, MAN, Stadler, EvoBus, Neoplan gibi her biri alanlarında lider küresel markalarla iş birliği anlaşmalarımız bulunuyor. Kanadalı tren ve uçak üreticisi Bombardier ile de mayısta bir anlaşma imzaladık. Asıl amacımız Türkiye'nin yerli ulaşım araçlarını yaparak dünyaya satmak. Katma değeri çok yüksek bu ürünlerimizle ülkemizin ihracat gelirini yükseltmek için çalışıyoruz" dedi.

  30 Mart 2017 Sabah Ankara

  Bu haber toplam 1416 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim