Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Mucitler pazarı
  21 Aralık 2016 Çarşamba 09:04

  Mucitler pazarı

  Mucitlerle piyasayı buluşturmayı amaçlayan TechAnkara Proje Pazarı’nın ATO Congresium’daki açılışına katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Türkiye’de uygulanan bilgi ve iletişim teknoloji projlerinin yüzde 50’den fazlası Ankara’da gerçekleştirilmektedir”

  Mucitlerle piyasayı buluşturmayı amaçlayan TechAnkara Proje Pazarı’nın ATO Congresium’daki açılışına katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Türkiye’de uygulanan bilgi ve iletişim teknoloji projlerinin yüzde 50’den fazlası Ankara’da gerçekleştirilmektedir” dedi.

  Ankara Kalkınma Ajansı’nın bu yıl 6’ncısını düzenlediği ‘TechAnkara Proje Pazarı’, dün ATO Congressium’da düzenlenen törenle açıldı. Toplam 579 proje başvurusunun yapıldığı Proje Pazarı’nda “yenilikçilik”, “ticarileşme potansiyeli”, “pazar potansiyeli”, “sosyal ve çevresel fayda” başlıklarında elemleri geçen ilk 101 proje yer aldı. Açılışta konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’nın yüksek teknoloji endüstrisinde Türkiye’nin en önemli bölgelerinden olduğunun altını çizerek, özetle şunları söyledi:
  “Ankara’da, yüksek teknoloji endüstirsinde öne çıkan sektörelere baktığımızda bilgi ve iletişim, medikal, savunma, havacılık ve inşaat olduğunu görüyoruz. Türkiye’de uygulanan bilgi ve iletişim teknoloji projlerinin yüzde 50’den fazlası Ankara’da gerçekleştirilmektedir. Nitelikli ve beşeri sermaye ve güçlü bir teknolojik altyapıya sahip Ankara, yüksek okul veya fakülte mezunlarının nüfusa oranla en yüksek olduğu ildir. Bölgesel rekabet edebilirlik endeksinde İstanbul’dan sonra ikinci sıradadır. Yüksek teknolojili imalat ve bilgi yoğun sektörler alt bileşininde ise diğer illerimizin önündedir. Hane halkı gelirinde yine Ankara ilk sıradadır. Finansmana erişim noktasında ise Ankara Türkiye ortalamasını üzerindedir.”

  REKABET GÜCÜ ARTACAK

  Proje Pazarı’nın girişimcileri piyasayla tanıştırarak rekabeti de artıracağını belirten Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Topaca da, “Ekonominin sağlıklı işlemesi, gelişmesi sürdürülebilir bir gelir ve refah seviyesinin yakalanması bizim için çok önemli. Bu anlamda bizim kentimizde yürütülen TechAnkara Proje Pazarı önemli bir çalışmadır. Amacımız, proje üreten, düşünen, fikir üreten mucitlerle piyasayı buluşturmak. Yatırımcının da doğru alanlara yatırım yapmasını sağlamak. Proje Pazarı’nın yatırımcılar girişimciler ve piyasaya önemli bir destek sağlayacağını, rekabet gücü de artıracağını düşünüyoruz” diye konuştu.

  150 MİLYON TL KAYNAK


  Projenin amacını “ARGE ve inovasyon sonucu ortaya çıkan yeni fikirlerin benimsenmesi, yaygınlaşması ve ticarileşmesi” sözleriyle anlatan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ise, “Yarının ekonomisini ve sosyal hayatını girişmciler belirleyecek. Kalkınma Ajansı olarak potansiyelimizi ticari bir değere dönüştürmek, daha fazla üretmek yerine katma değeri daha yüksek ürünler üretmek amacıyla girişimcilik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu kapsamda şimdiye kadar 150 milyon TL’lik bir kaynağı bölgemize kazandırdık” ifadelerini kullandı.
  TechAnkara Proje Pazarı’nın açılışında, ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve teknoloji tabanlı birçok firmadan yetkili isimler yer aldı.

  İLK 3’E 70 BİN TL DESTEK

  Etkinliğin sonunda ilk 10 projeye teknik ticaretleştirme eğitimi ve uluslarası pazardaki firmalarla tanışma fırsatı sunulacak. Dereceye giren 3 projeye ise 70 bin TL ‘ticarileştirme’ desteği sağlanacak. Ayrıca etkinliğin sponsorlarıda seçtikleri birçok projeye finansman desteği verecek. 5 girişimci ise Ankara’daki önemli teknoloji merkezlerinde ücret ödemeden ofis açabilecek.

  Hürriyet-ANKARA

  Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim