Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ölüm yoluna bariyer talebi
  15 Ocak 2018 Pazartesi 08:38

  Ölüm yoluna bariyer talebi

  AK Partili Büyükşehir Meclis Üyesi Hamdi Kesgin 9 yılda 40 kişinin öldüğü, 166 kişinin de yaralandığı Esenboğa yoluyla ilgili Meclis’e önerge verdi.

  Ankara'nın en önemli bulvarlarından biri olan Özal Bulvarı'nda 2009 yılından bu yana 40 kişi karşıdan karşıya geçmeye çalışırken hızla gelen araçların altında kalarak hayatını kaybetti. 166 kişinin ise araç çarpması sonucu yaralandığı, bulvarın artık vatandaşlar tarafından "Ölüm yolu" olarak adlandırıldığı belirtildi. Esenboğa Havalimanı'na giden yol olması nedeniyle Protokol Yolu olarak da bilinen bulvar üzerinde çok sayıda yaya üstgeçidi bulunmasına rağmen 5'i geliş, 5'i gidiş olmak üzere 10 şeritli bulvardan koşarak karşıya geçmeye çalışan yayalar hem canlarını hem de araçları tehlikeye atıyor. Vatandaşların üstgeçit kullanmadan karşıya geçmeye çalışmasının nedeni ise duraklarla geçitlerin farklı yerlerde olması...

  İKİNCİ ÖNERGE VERİLDİ
  Konu ilk olarak geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine geldi. AK Parti'li Meclis Üyesi Hamdi Kesgin, bulvarla ilgili önlem alınması için önerge verdi. Kesgin'in önergesinin ardından orta refüjlere, üzerinde, "Sayın yayalar can güvenliğiniz için lütfen yaya üstgeçitlerini kullanınız" yazılı uyarı levhaları asıldı. Ancak bu uyarı levhaları da kazalara engel olmadı ve birçok kişi karşıdan karşıya geçerken hayatını kaybetti. Uyarı levhasının da çözüm olmaması nedeniyle Meclis Üyesi Kesgin, bu ayki Büyükşehir Meclisi'ne ikinci bir önerge vererek orta refüje bariyer yapılmasını talep etti.

  YAKINDA ÇÖZÜM ÜRETİLECEK

  Hamdi Kesgin, "Burada ölümlü kazaların olmasından sonra ciddi anlamda canı yanan vatandaşlarımızdan gelen tepkiler doğrultusunda Meclis Üyesi olarak çözüm üretmeye çalıştık. Geçtiğimiz yıl bir önerge verdik. Önergemizde de Kızılay ve Dışkapı gibi Ankara'nın farklı yerlerinde karşıdan karşıya geçmeleri engellemek amaçlı demir ferforje olabilir, dekoratif cam bariyerler tarzında çözüm olabilir diye önerge sunduk. Bunun yerine ilgili daire başkanlığı tarafından yol üzerine sık sık tabelalar yapıldı. Fakat o tabelalar da fayda etmedi. Tabelalardan sonra da ölümlü kazalar olduğunu biliyoruz. Maddi hasarlı yaralanmalı kazalar oluyor. Bunun çözüme kavuşturmak amaçlı geçtiğimiz ay yine bir önerge verdik. Tabelaların da çözüm olmadığını ciddi anlamda burada üstgeçitlerin uzak kalması sebebiyle hala karşıdan karşıya geçişlerde sıkıntı olduğu için daha önce verdiğimiz önergenin gerçekleşmesini istiyoruz. Gerekli ilgili daire başkanlığıyla da meclis haftasında görüşme yaptım. Hakan bey de görüşmüş. Konunun üzerinde olduklarını ve bir çözüm üreteceklerini söylediler. İnşallah son önergemizle bunu çözeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

  8 AYDA 7 KİŞİ DAHA ÖLDÜ
  Kızı Ayça Sude'nin hayatını kaybettiği yolda açıklama yapan acılı baba Hakan Kündüm, "Kızımı kaybedeli 13 ay oldu. 13 ay içerisinde başvurmadığım hiçbir merci makam kalmadı. Hiçbirinden olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmuyor. Sağolsun Hamdi Bey bu konuda çok büyük destek verdi. Kent Estetiği Daire Başkanı Ali Osman Kesikbaş'la görüştüm. Bu konuya ciddi şekilde eğileceklerini kısa süre içinde çözüme ulaştıracaklarını söylediler. Kasım 2016 yılında kızım hemen burada vefat ettikten sonra Hamdi beyin de malumudur hemen bir iki ay sonra yine nisan ayında geçen hafta ve ondan bir ay önce toplam 7 kişi daha vefat etti. Bu olayların akabinde CİMER'e, BİMER'e, Emniyet'e, Karayolları Genel Müdürlüğü'ne, Kamu Denetçiliği Kurumu'na ve birçok yere başvurdum. Aldığım bir cevap da çok enteresan, 2009-2017 Nisanına kadar 206 tane yaya odaklı kaza olmuş. Bunun 40'ı ölmüş, 166'sı yaralı ve çoğu halen sakat. Nisan ayından bu tarafa da 7 kişi vefat etti" diye konuştu. 
  Sabah/Ankara

  Bu haber toplam 907 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim