Vedat GÜNEŞ / Yazar

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Vedat GÜNEŞ / Yazar

  Om Mani Padme Hum ve İbrahim!

  04 Ocak 2017 Çarşamba 13:44

  İnsanlığın yaratılışı ile başlayan ilâh arayışı, her dönemde yeni putların inşası ile başlayıp, yıkılışı ile son bulmuştur.

  Ekonomi putları, politika putları…

  İrili ufaklı putlarıyla Batı ve Doğu, Hz. İbrahim’in hakikatin şimşeği olan baltasına muhtaç.

  Yıldızları, ayı, güneşi ilâh sanan, sonunda gerçeğe ve Yaratıcıya uzanan, kavmini putların egemenliğinden kurtaran Hz. İbrahim’in dönemine uzanalım biraz.

  Hani babasına demişti ki: Babacığım; işitmeyen, görmeyen ve sana bir faydası olmayan şeylere niçin tapıyorsun?” (Meryem 42)

  Babasına ve kavmine söz geçiremeyen Hz. İbrahim, onlara bir ders vermeyi plânlar. Ve bir gün putları kırar. Ancak içlerinden büyüğünü sağlam bırakır. Büyük puta da “Ona başvursunlar ve küçük putlara ne olduğunu söylesin” diye hiçbir şey yapmaz. Ama kimse bunu sormaz. Yine soru muhatabına döner, yani Hz. İbrahim’e sorulur putlara ne olduğu.

  Hz. İbrahim “Belki onu şu büyükleri yapmıştır. Konuşabiliyorsa ona sorun.” diye cevap verir. (Enbiya 63) Onlar: “Sonra eski kafalarına döndürüldüler. ‘Bunların konuşamayacağını and olsun ki sen de bilirsin’ dediler.” (Enbiya 65)

  Hz. İbrahim de: “Dedi ki: O hâlde Allah’ı bırakıp da size hiçbir fayda veya zarar vermeyecek şeylere ne diye taparsınız? Yuh olsun size ve Allah’ı bırakıp da taptıklarınıza. Akıllanmayacak mısınız daha?” (Enbiya 66-67)

  Ve kavmi onu yakmak istedi. Ama Allah, ateşe emrini vermişti bile. “İbrahim’e karşı, ey ateş, serin ve selamet ol.” (Enbiya 69)

  İşte ben Asaf Hâlet Çelebi’nin İbrahim başlıklı şiirini okurken o günlere gittim.

  Şiirleri ile doğuya açılan, doğu batı kültürünü birbirleri içinde eritmeyi deneyen şair, hak ettiği ilgiyi ve değeri yaşadığı dönemde görmemiştir. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde kütüphane memuru olarak çalışmış ve 15 Ekim 1958 yılında vefat etmiştir.

  He (1942), Lâmelif (1943), Om Mani Padme Hum (1953) adlı şiir kitapları bulunan Asaf Hâlet Çelebi’nin “İbrahim” başlıklı şiirini sizlerle paylaşıyor, kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.

  İBRAHİM

  ibrahim
  içimdeki putları devir
  elindeki baltayla
  kırılan putların yerine
  yenilerini koyan kim
  güneş buzdan evimi yıktı
  koca buzlar düştü
  putların boyunları kırıldı
  ibrahim
  güneşi evime sokan kim
  asma bahçelerinde dolaşan güzelleri
  buhtunnasır put yaptı
  ben ki zamansız bahçeleri kucakladım
  güzeller bende kaldı
  ibrahim
  gönlümü put sanıp da kıran kim

  Not: Bader’in yazı kadrosuna katılan ve kendisinden çok şey öğrendiğim Durdu GÜNEŞ üstadıma hayırlı olsun, hoş geldin dileklerimi iletiyorum. Yazı kadrosunda bir mizahçıyı görmekten ziyadesiyle mutlu oldum…

  Bu hafta
  Kitap                     : Ömrüm Ankara / D. Mehmet DOĞAN
  Film                      : 12 Kızgın Adam
  Müzik                   : Eledim Eledim

  Ocak Ayının Hediye Kitapları:
  Ömrüm Ankara / D. Mehmet DOĞAN
  Çile / Necip Fazıl KISAKÜREK

  Bu yazı toplam 1401 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim