Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Özal'dan Günümüze Başkanlık Sistemi konulu söyleşimiz yoğun katılımla gerçekleşti.
  04 Mart 2016 Cuma 10:05

  Özal'dan Günümüze Başkanlık Sistemi konulu söyleşimiz yoğun katılımla gerçekleşti.

  Geleneksel Kabakçı Konağı Mart ayı konuğu Eski Sağlik Bakanı Sayın Halil ŞIVGIN'dı.
  Bürokrat Ankaralılar Derneği(BADER) tarafından geleneksel hale gelen Hamamönü söyleşilerinde "Turgut Özal'dan bugüne Başkanlık Sistemi" konulu konferans verildi.

  Altındağ Belediyesine ait tarihi Kabakçı Konağında düzenlenen ve üst düzey Ankaralı Bürokratların katıldığı konferansı,  yakın siyasi tarihimize de ışık tutan, bizzat yaşanmış olaylarla desteklenen merhum Turgut Özal’dan günümüze kadar Başkanlık Sistemi ile ilgili gelişmeleri eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın verdi.

  Konferansta konuşan Şıvgın, bugün ülkemizde işleyen sistemin iyi tartışılması gerektiğini söyledi. Sistem tartışmasının kişisel bir tartışma olmaması gerektiğini vurgulayan Şıvgın, şunları söyledi:

  “Gelişmiş ülkelerin sistemleri ile karşılaştırmalar yapılmalı. Gelişmiş istikrarlı ülkelerde hangi sistem uygulanıyor, buna bakmalı.  Örneğin ABD’de hiç siyasi karmaşa, istikrarsızlık, yönetim tıkanıklığı gibi konulara şahit olundu mu? Ülkemize gelelim; Cumhuriyet kurulalı 93-94 yıl oldu bu sürede kaç hükümet kuruldu. Bugüne kadar 64. Hükümet kuruldu.  Bu rakamları böldüğümüzde her 1,5 yılda bir hükümet kurulduğunu görüyoruz. Böyle bir ülkede gelişme, istikrar olur mu? Başkanlık sisteminin önemi burada işte.

   Rahmetli Turgut Özal bunları gördü, bu nedenle  “Başkanlık” sisteminin tartışılmaya başlanılmasını sağlamaya çalıştık. Ama sistem değişiklikleri kolay değil. Mevcut sistemden faydalananların büyük direnci var. Hemen engeller oluşturuluyor,  sistemi tartıştırmamak için o zaman da sistemin devamından yana olanlar  “Özal” a “Makam” arıyorlar dediler ve  “Başkanlık” sisteminin halka anlatılmasına engeller koydular.

  Bugün de baktığımızda aradan 20-25 yıl geçmiş aynı çevreler tarafından aynı senaryo, aynı taktik uygulanmaya devam ediliyor. Aynı şekilde başkanlık Sistemi tartıştırılmıyor, tartışmaları kişiselleştiriyorlar Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı Başkan yapmak için bu sistemin getirilmek istendiği algısını oluşturmaya yönelik kampanya başlatılıyor. “Seni Başkan Yaptırmayacağız” slogan haline getiriliyor.

  Rahmetli Turgut Özal’a zamanında bunu başardılar. Ancak Türkiye’nin “Başkanlık” sistemine ihtiyacı var. O dönemde ben bunu ilk defa gündeme getirenlerdenim, “Başkanlık” sisteminin kitabını yazdım. Sistem değişiklikleri büyük lider şahsiyetlerle olur, Ancak bizde bir hastalık var bizde Liderlerin kıymeti sağlığında anlaşılmıyor. Öldükten sonra Liderlerin kıymeti anlaşılıyor. Ama iş işten geçiyor.

  Bugün recep Tayyip Erdoğan  ülkemiz için büyük bir nimet. Parlamenter sistem Cumhurbaşkanı ile uyumlu, koalisyonsuz tek başına iktidarlar olduğunda iyi işliyor, koalisyonlar bu ülkenin önünü tıkıyor. Ülkemiz siyasi tarihine baktığımızda tek başına iktidarlar döneminde büyük atılımlar yapılmış, Menderes, Özal, Erdoğan dönemleri gibi, AK Parti’nin 14 yıllık tek başına iktidar döneminde büyük başarılara imza atıldı. Milli gelir üçe katlandı, ülkeye büyük projeler kazandırıldı, hızlı trenler, Marmaray, 3. Köprü, 3. Havalimanı,  Kanal İstanbul gibi bunların hepsi tek başına iktidar olmanın başarılarıdır.”

  Özal gibi halkı arkasından sürükleyen halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu ülke için değerinin sağlığında bilmesi gerektiğine inandığını anlatan Şıvgın, “Bugünkü sistem ülkemizin geleceği açısından büyük riskler taşıyor. Bugün Cumhurbaşkanını halk seçti, bana göre Başkanlık fiilen başladı. Ancak parlamenter sistemin işleyişi de devam ediyor. Buradan şuraya gelmek istiyorum. Sayın Erdoğan’ın Lider kişiliği ile sistem işliyor, Allah göstermesin Başbakan başka bir partiden seçilirse ya da maazallah koalisyon dönemleri başlarsa ülkemizde sistem tekrar tıkanır. İstikrar bozulur, istikrarın olmadığı bir ülkede ekonomik büyüme de durur. Bu nedenle biran önce Başkanlık Sisteminin kişiler üzerinden tartışılması tuzağının aşılarak,  halka anlatılarak, halk ikna edilerek Meclis mutabakatıyla bu olmazsa doğrudan referanduma sunularak ülkemize kazandırılmalıdır. Ben eninde sonunda bu ülkeye Başkanlık Sisteminin geleceğine inanıyorum”  diye konuştu.

  bader-vert-001.jpg

  Bu haber toplam 1540 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim