Vedat GÜNEŞ / Yazar

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Vedat GÜNEŞ / Yazar

  Sen ZEUS’un Oğlusun

  11 Şubat 2020 Salı 08:30

  BADER’in köşe yazarı Durdu GÜNEŞ’in son kitabının adı: Sen Zeus’un Oğlusun

  Durdu GÜNEŞ’i bir çoğumuz hukukçu kimliği ile tanır.

  Yazar, şair ve mizahçılığının yanı sıra “Neşeli Düşünme Sanatı-Motivasyon, Zaman Yönetimi, Öfke ve Stres Yönetimi, Sıra Dışı Düşünme Teknikleri, Mobbing’in Hukuksal Boyutu, Hayata Mizah Katmak” konularında konferanslar vermektedir.

  “Aşk Bir Yalnızlık Şarkısıdır” adlı şiir; “Hangi Başarıdan Alırdınız?” adlı kişisel gelişim kitaplarının yazarı olan Durdu Güneş’in, sekiz adet de mizah kitabı bulunmaktadır: “Ben Hâkimim Masum Bey”, “Hayvanlığın Âlemi Var”, “Bitkilerle Sohbet”, “Memur Olduğumu Kimseye Söyleme”, “Emekli Mehmet Efendi’den Nükteler”, “Hayatın İçinden Fıkralar” ve “Mizah Atölyesi”.

  Antik Dönem dinleri dendiğinde ilk akla gelen, Olimpos Dağı’nın ve tanrıların kralı Zeus’tur. Zeus; gökyüzü, şimşek, gök gürültüsü, hukuk, düzen ve adalet tanrısı olarak bilinir mitolojide.

  Sen Zeus’un Oğlusun başlığını ve kitabın kapağını görünce mitolojik bir roman okuyacağı fikrine kapılıyor insan. Ama öyle değil… Daha önce değişik yerlerde yayınladığı hikâyeler, gülümseterek düşündüren fıkralar, anekdotlar ve oluşturduğu aforizmalar yer almakta bu son kitabında…

  “Etkisel değil, tepkisel bir toplumuz.” diyen Güneş; “Televizyon ve gazete kültürüyle beslenen, makro düzeydeki olaylara odaklanmış kitlelerin ruh sağlığı her geçen gün bozuluyor… Düşünmeyi, tartışmayı, eleştirmeyi ve gerçeği bulmayı öğrenememişiz. Ya yuhalıyoruz, ya alkışlıyoruz… Nefretin, öfkenin egemen olduğu, toplumun kamplara bölündüğü, her olaya dost kuvvetler, düşman kuvvetler nazarıyla bakıldığı bir zeminde…” olaylara mizahî açıdan yaklaşımlar göstererek okuyucuya nefes alma imkânı tanıyor kitabında. 

  Mizah yazmak, herkesin harcı değildir. Zira mizah; görülmeyeni görmek, duyulmayanı duymak, ön plânda olanın arkasındakini hissetmek demektir. Bunu yaparken de düşündürmek ve gülümsetmek zekâsına sahip olmak gerekir. Ayrıca hayatın ve siyasetin risklerini de göze alabilmelisiniz.

  Sen Zeus’un Oğlusun kitabını okurken; bir kitap okuduğunuzdan ziyade, Durdu Güneş’i bir seminerde dinliyorsunuz hissine kapılacaksınız. Samimi, sade ve muhabbet havasında bir anlatımla karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz.

  Bu kitapla Güneş; “Hayat yakından bakıldığında trajedi, uzaktan bakıldığında komedidir” diyen Charlie Chaplin’i haklı çıkarıyor…

  Vücudumuzdaki kasların sağlıklı kalması için nasıl spor yapmak gerekiyorsa, beynin de güçlü ve sağlıklı olabilmesi için mizaha yer vermek zorundayız. Bu nedenledir ki; Sen Zeus’un Oğlusun kitabı okunmaya değer bir kitap olarak kitapçılarda okuyucularını beklemektedir.

  Durdu Güneş’i tebrik ediyor, yeni eserlerini bekliyoruz…

  Sen Zeus’un Oğlusun / Durdu Güneş
  Omca Yayınları, Ankara, 2019

  Bu yazı toplam 1210 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim