Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Sevgi Çiçeği’ni dolu vurdu
  29 Mayıs 2018 Salı 08:22

  Sevgi Çiçeği’ni dolu vurdu

  Dünya’da sadece Gölbaşı’nda yetişen ve nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği’ni dolu vurdu.

  Dünya’da sadece Gölbaşı’nda yetişen ve nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği’ni dolu vurdu. Pazar günü etkili olan dolu yağışı nedeniyle Gölbaşı Belediyesi’nin Sevgi Çiçeği Yetiştirme ve Sergi Alanı’ndaki 2 binden fazla çiçek zarar gördü. Başkan Fatih Duruay, “Kalanlardan tohum alıp tekrar dikeceğiz” dedi.

  Dünya'da sadece Gölbaşı’nda yetişen ve Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği dolu kurbanı oldu. Gölbaşı Belediyesi, Eymir Mahallesi’nde geçen yıl özel olarak oluşturduğu Sevgi Çiçeği Yetiştirme ve Sergi Alanı’na, binlerce Sevgi Çiçeği dikerek bunları koruma altına almıştı. 15 gün önce bu alanda açan Sevgi Çiçekleri, pazar günü etkili olan dolu yağışı nedeniyle ilk senesinde büyük zarar gördü. 2 binden fazla kökün dolu nedeniyle zarar gördüğünü belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay şunları söyledi:

  BU AY ÇİÇEK AÇMIŞTI

  “Hacılar Mahallesi’nde yetişebilen Sevgi Çiçeği için geçen sene ekim ayında kendi alanının dışında Eymir Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik Sevgi Çiçeği Yetiştirme ve Sergi Alanı kurduk ve burada tohum ekimi yaptık. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımızın özverili çalışmaları sonuç verdi ve Sevgi Çiçeği yoğun şekilde bu ay açtı.

  TEKRAR DİKECEĞİZ

  Ancak pazar günü yaşanan afet sonrası çiçekler zarar gördü. Sevgi Çiçeği 20 Nisan-19 Mayıs tarihlerinde açıyor, bu dönemi ‘Sevgi Ayı’ olarak anıyoruz. Hemen sonrasında yaşanması üzücü oldu. 2 binden fazla kök zarar gördü. Kalanlardan tohum alıp tekrar dikeceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilçemizde özel bir alanı var oradan da tohum alacağız.” Hürriyet/Ankara

  Bu haber toplam 1061 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim