Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Silueti bozan binalara tıraş
  08 Ocak 2018 Pazartesi 08:30

  Silueti bozan binalara tıraş

  Şehrin siluetini bozan binalar tıraşlanıyor. Uygulamaya ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısındaki rezidanslardan başlandı. Binalar iki kat alçaltıldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık gündeme getirdiği İstanbul, Ankara gibi şehirlerin siluetini bozan, vatandaşı rahatsız eden binalarla ilgili tıraşlama işlemleri başladı. İlk örnek ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin karşısındaki rezidanslarda oldu. Bu binalarda önce bir kat, yeterli olmayınca iki kat alçaltıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerin görüntüsünü bozan yüksek binalardan ne kadar rahatsız olduğunu, dikey değil, yatay bir yapılaşmaya geçilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdi. Milletvekilleri ile yaptığı bir toplantıda İstanbul tarihi yarımadanın siluetini bozan gökdelenlerin tıraşlanmasını istediğini belirtmişti. Ancak yıllar geçmesine ve tüm tartışmalara karşın bu binalar konusunda adım atılmamıştı.

  BAŞKANLARA TALİMAT
  Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bazı illerin AK Partili belediye başkanları değişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu değişimlerden sonra düzenlenen bir MYK'da, gökdelenler ve rezidanslar ile ilgili yeni belediye başkanları ile görüştüğünü, altı katın üzerine artık imar izni verilmeyeceğini belirtip, "bakın neler olacak" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri, Ankara ve İstanbul'da bazı binaların üst katlarının yıkılabileceği şeklinde değerlendirilmişti. Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda şehirlerin siluetlerini bozan binaların tıraşlanması işlemleri başladı. Bunun ilk örneği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin tam karşısında yer alan çok katlı rezidanslar oldu. Bu rezidansların projesinde bir kat alçaltmaya gidildiği öğrenildi. Ancak bu da yeterli olmadı ve iki kat daha alçaltıldı. Konutların sahibi olan firma kendilerine ruhsatında buna izin verildiğini belirtmesi üzerine mağduriyetinin giderilmesi için başka bir yerde arazi gösterildiği belirtiliyor.

  TIRAŞLAMA SÜRECEK
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile sık sık görüştüğü, Yenimahalle ve Eskişehir Yolu'nda şehrin görüntüsünü bozan, vatandaşları rahatsız eden bazı binaların daha tıraşlanmasını istediği konuşuluyor. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde sadece Ankara'da değil, İstanbul'da da yeni tıraşlamaların gündeme gelebileceği bildirildi.

  Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim