Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Simitçiyi susam zammı vurdu
  24 Ocak 2017 Salı 08:34

  Simitçiyi susam zammı vurdu

  Susamdaki fiyat artışı nedeniyle zor günler geçiren Ankara’daki simit üreticileri, 160 liraya aldıkları bir çuval susamın fiyatının bir haftada 210 liraya yükseldiğini belirterek bakanlığa çağrıda bulundu.

  Susamdaki fiyat artışı nedeniyle zor günler geçiren Ankara’daki simit üreticileri, 160 liraya aldıkları bir çuval susamın fiyatının bir haftada 210 liraya yükseldiğini belirterek bakanlığa çağrıda bulundu. Oda Başkanı Ahmet Yalçın, “Susam böyle artmaya devam ederse üretim durur” dedi.

  Simitçiyi susam zammı vurdu
  Başkent’teki simit üreticileri, susamın fiyatında yaşanan anormal zamlar sebebiyle zor günler geçirmeye başladı. 160 liraya aldıkları bir çuval susamın fiyatının bir haftada 210 liraya yükseldiğini belirten Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Odası Başkanı Ahmet Yalçın, “Susam böyle artmaya devam ederse üretim durur” dedi. Simide 2 ay önce 25 kuruş zam yaptıkları için yeni bir zam yapmalarının mümkün olmadığını da kaydeden Başkan Yalçın şöyle konuştu:

  BİRİLERİ FİYATIYLA OYNUYOR

  “Kentte 400 civarında Ankara simidi üreticisi var. Ortalama günlük 400–500 bin civarında simit üretiliyor. Üretimde en önemli gider kaleminden birisi de susam. Bir simite 10 gram civarında susam kullanılıyor. Susam yine zamlı fiyatıyla gündeme gelmeye başladı. Birileri susamın fiyatıyla oynamaya başladı. 2013 yılında da karaborsa ile gündeme gelmişti. Her gün yeni bir zamla karşılaşıyoruz. Gerekçe olarak ‘Dışarıda susam az, susam gelmiyor’ deniliyor.

  SİMİDE YENİ ZAM YAPAMAYIZ

  Susamı esnaf 25 kilogramlık çuvallarda haftalık alıyor. 160 liraya aldığımız susam bir haftada 210 lira oldu. Her hafta tedirginiz. Daha da artacak deniliyor. O zaman biz kazandığımızı susama verelim. Simit zaten 2 ay önce 1 TL’den 1.25 TL’ye çıktı. Artık yeni bir zam yapamayız. Personel gideri, kira gideri, araç yakıtı, un, elektrik vergi gibi giderlerle masraflar zaten yüksek. Örneğin mayada da yüzde 25 artış var.

  BÖYLE GİDERSE ÜRETİM DURUR


  Simitte zaten üretici değil aracı kazanıyor. Susamın bu artışı esnafı çok zor durumda bırakıyor. Susam böyle artmaya devam ederse üretim durur. Mersin’de üç beş kişi bu işin tekelini oluşturmuş. Oranın valisi, bakanlık temsilcileri el atsa bu böyle olmaz. Karaborsa sadece Ankara’yı değil Türkiye’yi etkiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuya el atmasını bekliyoruz.”

  CAMEKANDA YETERLİ DENETİM YOK

  Öte yandan Başkent’te üretilen her simidin Ankara simidi adıyla satıldığına da dikkat çeken Oda Başkanı Ahmet Yalçın, “Oda olarak da bir çalışma yapacağız. ‘Burada hakiki Ankara simidi üretilmekte ve satılmaktadır’ gibi bilgilendirici mesajlar içeren afişler hazırlatacağız” dedi. Camekanlara da değinen Yalçın, şöyle konuştu: “Simit, ağırlıklı olarak okullar ve camekanlarda satılıyor. Fakat camekanlarda yeterli denetim yapılmıyor. Halk Ekmek tarafından engellilere dağıtılıyor ama hemen hemen hepsi aldıktan sonra kiralıyor. Biz oda olarak yine onların dağıtmasını, bizim denetlememizi önerdik. Kabul görmedi. Bir otomasyon sistemi kurulmasını önerdik. Tezgah kimin, simit nereden geliyor, nerede üretiliyor bu bilgileri paylaşalım dedik. Ama kabul edilmedi.”

  24 Ocak 2017 Hürriyet Ankara

  Bu haber toplam 1358 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim