Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Sokaktaki çocuklar Büyükşehir’e emanet
  11 Ocak 2018 Perşembe 08:40

  Sokaktaki çocuklar Büyükşehir’e emanet

  Büyükşehir Belediyesi Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi, maddi imkânsızlıklardan dolayı zamanlarının büyük bölümünü sokakta geçiren çocuklara sahip çıkıyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi, sokakta çalışan çocukların hem topluma entegre olması hem de ihmal ve istismarının önlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. İlgi alanlarına ve yeteneklerine göre branşlaşarak çocuklara ihtisas kazandırmayı amaçlayan merkez; eğitim destek hizmetleri, sportif faaliyetler, sağlık hizmetleri, psikolojik ve sosyal destek hizmetleri sağlayarak çocuklara daha kaliteli bir yaşam sunmak için imkânlarını seferber ediyor. Ücretsiz olarak evlerinden servislerle alınan öğrenciler, üç öğün sıcak yemek yiyebiliyor, berber ve çamaşırhane hizmetinden yararlanabiliyor.

  ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ
  Büyükşehir, ülkelerindeki terör saldırılarından kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteci çocuklara da kucak açıyor. Sokaklarda çalışan 701 mülteci çocuk merkezede önce Türkçe öğreniyor, spor ve sanatsal aktivitelerle de hayata tutunuyor. Verdiği eğitimlerin yanı sıra tüm çocuklar merkezde periyodik sağlık taramasından da geçiriliyor. Merkez ailelerin de sağlık hizmeti almasını sağlıyor. Uzman hekimler tarafından sağlık taramasından geçirilen çocuklardan sağlık problemi yaşayanların, ilaç ve ameliyat giderleri de Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Sıhhiye çok katlı otoparkının birinci katında yer alan merkez, sokakta çalışan çocukların aileleriyle sorunlarını çözerek eğitimlerine destek veriyor. Mülteci çocuklara okuma-yazma ve öğrenme imkânı sunuluyor.

  SOKAKTAN KURTARAN MERKEZ
  Kurulduğu ilk yıllarda 5 bine yakın çocuk üyesi bulunan merkezde verilen eğitimler ve alınan önlemlerle bu sayının gitgide azalarak 1320'ye düşmesi merkezin başarısını ortaya koyması açısından önemli. Gönüllülerin uğrak yeri olan merkeze getirilen çikolata ve meyve suyu gibi birçok gıda "askıda" uygulaması ile her gün çocuklarla buluşuyor.

  MERKEZE EĞİTMEN OLARAK DÖNDÜ
  Sokakların tehlikeli karanlığından çocukları koruyarak aydınlık bir gelecek sağlamayı amaçlayan merkez sayesinde birçok genç de hayata tutunuyor. Merkezde yetişenler içinde öğretim görevlisi olan da var, milli üniformayı giyerek ülkemizi temsil eden sporcular da... 10 yaşında ayakkabı boyacılığı yaparken bu merkezle tanışan Musa Yıldız, yıllar sonra Judo Antrenörü olarak aynı merkezde yeni yıldızlar yetiştiriyor.

  Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim