Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Su faturasına indirim çalışması
  18 Aralık 2017 Pazartesi 08:59

  Su faturasına indirim çalışması

  16 dış ilçede su indirimi yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “İndirim üzerine çalışıyoruz. Merkezdeki suda da indirim yapmayı arzu ediyorum” şeklinde konuştu

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, 16 dış ilçeyi kapsayan su indirimi ile ilgili SABAH Ankara'ya konuştu. Tuna, "Kırsaldaki indirimin asıl sebeplerinden bir tanesi oradaki yaşayanların oraya biraz daha yerleşik olmaları için… Mandıralardaki suyun indirilmesinin sebebi orada insanlar hayvanına baksın, büyütsün ve geçim kaynağı oluştursun… Şimdi mesela köylerde gençler kalmadı. En azından hayvancılık açısından da gençlerin orada kalabilmelerini temin etmek lazım... Maliyetler yüksek olursa orada öyle bir üretim yapamazlar. Dolayısıyla bunun çok yönlü boyutları var" ifadelerini kullandı.

  AMAÇ ÜRETİMİN ARTMASI
  Su indirimindeki amacın kırsaldaki üretimin arttırılması olduğunu ifade eden Başkan Tuna, "Bu köylerdeki suyu daha önce vatandaş getirmiş. Bir şekilde işini halletmiş. Çıkan kanun sebebiyle mecburen ASKİ gidip oradaki suya müdahale etmesi gerekiyor. Kamuda, 'ben almıyorum' diyemezsin… Az veya çok bir şeyler alman gerekiyor. Bizde bu vatandaşların biraz daha rahatlaması açısından böyle bir karar aldık. Burada yaşayan vatandaşların birçoğunun köylerle bağlantısı var. En azından yazdan yaza gidiyor. Orada annesi oluyor, babası oluyor… O insanların rahatı buradaki insanlara da yansıyor. Bu karar oradaki insanların orada yerleşik kalmaları için… Sayaç okuma için alınan 5 TL oradaki insanın zoruna gidiyor. Biz bunu 2 TL'ye indirdik. Mandıradaki su bedelini yarı yarıya indirdik… Maliyetlerin minimilize edilerek oradaki üretimin arttırılması için öncelik verdik" dedi.

  İNDİRİMİN SİNYALİ
  Başkenttin kent merkezinde de su indirimine gidebileceklerinin sinyalini veren Tuna, "Gelirlerimizi bir intizama soktuğumuz zaman tabiî ki biz vatandaşlarımızın daha rahat daha ucuz yaşaması için milletin imkânlarını milletin hizmetine sunmak bizim görevimiz. İndirim üzerine çalışıyoruz. İnşallah biraz nefes alalım… Merkezdeki suda da indirim yapmayı arzu ediyorum. Ama şu aşamada ASKİ'den destekle maaş ödemelerini yapabiliyoruz. ASKİ'yi kendi haline bıraksak çok ciddi yatırım olur ve fiyatlar daha makul olur. Şuanda en sağlam gelir kaynağımız ASKİ görünüyor" dedi.

  İLK MESAJ: LİYAKAT
  Öte yandan ASKİ'nin yeni Genel Müdürü Cumali Kınacı, "Birinci görevimiz Ankara için yeterli miktarda ve iyi kalitede su temin etmek; kullanılmış suları ise insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilemeyecek şekilde bertaraf etmektir. Yatırımlarımızı bu doğrultuda hemen gözden geçirip hızla icraata devam edeceğiz. ASKİ'nin prensiplerinde liyakat, işi ehline verme, şeffaflık, halkın talepleri öncelik taşıyacaktır. Kalitede sadece laboratuar sonuçları değil, vatandaşın suyun tadı ve kokusunu nasıl hissettiği daha önemlidir" açıklamasında bulundu.

   

  Bu haber toplam 999 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim