Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Suyu buldu sıra otelde
  18 Mayıs 2017 Perşembe 08:47

  Suyu buldu sıra otelde

  Çamlıdere Belediye Başkanı Can, yıllarca ilçede termal su bulunmadığı raporlarını bir türlü kabullenemedi. Su inadı sonuç verdi, termal su bulundu. Şimdi sıra otele geldi

  Çevresindeki bütün ilçelerde jeotermal kaynak su bulunan Çamlıdere, yıllardır ilçelerinde de suyun bulunması için bürokrasi ile mücadele etti. MTA'nın sürekli olarak olmadığına dair raporlar hazırlamasını bir türlü kabullenemeyen Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, konuyu başbakanlığı döneminde 2009 yılında ilçedeki Ali Semerkandi Hazretleri Türbesi'ni ziyarete gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti. Erdoğan'ın talimatının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkileri harekete geçerek Çamlıdere'de jeotermal kaynak suyu aramaya başladı.

  BİLİM İNSANLARINI DAVET ETTİ
  Metrelerce derinliğe sondaj vuran yetkililer yıllardır aranan suyu Ahatlı ve Ağacın köylerinde buldu. Bulunan suyun 7 bin nüfuslu ilçede turizm patlaması yaşatacağını söylenen Belediye Başkanı Caner Can, "İlçemizin manevi mimarı Ali Semerkandi Hazretleri yaklaşık 600 önce, "Gün Olacak Dünya Çamlıdere'ye Dolacak"demiş... Biz bu sözün jeotermal suyu ile gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ben bilim insanlarını bu suyu incelemeye davet ediyorum. Çünkü bu suyun pek çok hastalığa şifa olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

  OTEL İNŞAATI BAŞLADI
  Can, " Yıllardır süren mücadelenin ardından suyun bulunması ile turizm konusunda atağa geçmek istiyoruz. Altı hamam olan 80 yataklı bir otel inşaatına başladık. 18 ay içinde oteli bitirmeyi düşünüyoruz. Bizim buranın suyu hep engellendi. Bürokrasi bizi hep engelledi. Yıllarca uğraştık. O bana su yok diyen adamlar Cumhurbaşkanımızın talimat vermesinin ardından bin 150 metreden suyu buldular" diye konuştu.

  SEMERKANDİ UMUDU
  İlçede türbesi bulunan Ali Semerkandi Hazretleri'nin su ile ilgili kerametlerinin olduğunu belirtenBaşkan Caner Can, "Ali Semerkandi Hazretleri diyince aklımıza su gelir. Onun kerameti olan bir suyu var. Asasını vuruyor ve bir su çıkıyor. Osmanlı döneminde Bursa'da bir çekirge istilası çıkıyor. Şeyh Ali Semerkandi Sultan 2. Murat'ın isteği ile Bursa'ya gidiyor ve Ulu Cami'ye o suyu asarak çekirge istilasını bitiriyor. Hatta padişah o suyun taşınmasında görevli kişiler için her türlü kolaylığın sağlanmasını söylüyor. Ankara'daki çekirge istilası da aynen bu tarafından önleniyor" dedi

  Sabah-Ankara

  Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim