Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Tatil günü arttı biletler tükendi
  23 Ağustos 2017 Çarşamba 08:48

  Tatil günü arttı biletler tükendi

  Bayram tatili 10 güne çıktı, şehrin gürültüsünden bunalan Ankaralılar, bayramı Akdeniz kıyılarında geçirebilmek için otobüs ve tren garına akın etti

  Bakanlar Kurulu kararıyla toplam 10 güne çıkarılan Kurban Bayramı tatili, otobüs ve tren bilet satışlarında tarihi bir yoğunluğa neden oldu. AŞTİ'de otobüs firmaları 1 milyon bilet satarken, 500 bin bilet ise rezerve edildi. 10 günlük tatil yoğunluğunun yaşandığı AŞTİ'de Akdeniz, Ege ve Doğu Anadolu bölgelerine biletler tükendi. Diğer bölgelerin ise sınırlı sayılarla son biletleri satışa çıkarıldı. Ankara Tren Garı ise Yüksek Hızlı Tren güzergahlarında tatil yapacak başkentlilerin akınına uğradı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tüm ulaşım alanlarında ilave seferler koyduklarını açıkladı.

  ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ
  Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ), tatilin 10 güne çıkmasıyla rekor kırdı. Hükümetin, turizmcilerin talepleri doğrultusunda aldığı 10 günlük bayram tatili kararı, otobüs firmalarının da yüzünü güldürdü. Ankaralılar, 10 günlük arayı fırsata çevirirken, firmalar da tarihlerindeki en büyük satışları gerçekleştirdi. Valizini alan Ankaralı soluğu terminalde aldı, kısa sürede Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nin ek seferleri dahil doldu, diğer bölgeler için de sınırlı sayıda bilet kaldı. Özellikle memur ve çekirdek ailelerin şehir dışını tercih ettiği AŞTİ'de bayram tatili nedeniyle günlük 350 bin kişinin giriş-çıkış yaptığı belirtildi. Rekor sayıda bilet satışı yapılan AŞTİ'de satışlar da moraller de tavan yapmış durumda. Yaz durgunluğundan yakınan esnafın yüzü de bu sayede gülüyor.

  YÜZDE 90'I SATILDI
  "Biletlerin yüzde 90'ından fazlasını sattık" diyen BUGSAŞ Genel Müdürü Seçkin Odabaşı, rezerve biletlerle birlikte toplam 1,5 milyon bilet satışı beklediklerini söyledi. Odabaşı, "Tatil sezonunun devam etmesi ve tatilin 10 güne çıkarılması AŞTİ'de inanılmaz bir hareketlilik yaşattı. Bugüne kadar en fazla 750 bin biletin satıldığı işletmemizde tarihi bir rakama ulaştık. Haftalardır biletlerini almayan ya da büyük bir kısmının olası durumlara karşılık rezerve yaptırdığı biletler, tatilin 10 gün olarak açıklanması ile tükendi. Firmalarımızdan edindiğimiz bilgilere göre Ankaralılar tatil kararının açıklanmasının hemen akabinde biletlerini internet üzerinden ya da telefonla arayarak satın aldı. Bu bayram AŞTİ'de güvenlik önlemlerini de hat safhaya çıkardık. Teröriste, kaçakçıya, hırsıza göz açtırmayacağız. Bugüne kadar bir milyon satış gerçekleşti, 500 bini ise rezervli. İşletmemiz de hem 10 günlük tatil ile yollara düşen Ankaralıların hem de iyi bir satış rakamı yakalayan esnafımızın yüzü gülüyor" dedi.  AŞTİ'DE YÜKSEK GÜVENLİK ÖNLEMİ
  AŞTİ'deki söz konusu yüksek talep için yüksek güvenlik önlemleri aldıklarını da belirten Odabaşı, "Ülkemiz olağanüstü dönemlerden geçiyor. FETÖ ve diğer terör saldırılarının yoğunlaştığı böylesi zamanlarda AŞTİ'de tatil alarmı verdik" dedi. Odabaşı, "Tüm kapılar kontrol altında, giriş ve çıkışlara ekstra çalışmalar yaptık. Terör saldırılarının ardından kapı sayımızı küçülttük daha az ancak yüksek kontrollü olan kapılardan giriş ve çıkışları kontrol altına almayı amaçladık. Giriş ve çıkışlarda bagaj kontrollerini üst seviyeye çıkarırken, son dönemlerde yaşanan otobüs kazaları için de ciddi önlemler aldık. Ankara Emniyeti, BUGSAŞ ve Büyükşehir zabıta ekipleriyle ortak çalışıyoruz" dedi.

  SÜRPRİZ DOĞU ANADOLU RAKAMI
  Satışlarda şaşırtıcı tercihlerin de göze çarptığını belirten Odabaşı, başkentlilerin tercihlerini Ege ve Akdeniz gibi tatil yörelerine kullandıklarını söyledi. Odabaşı, "Vatandaşlar yıllık tatilini bayramla birleştirip deniz ve sahil kasabalarına akın ediyor, güney illerine seferlerimiz tükendi. Ek seferler bile dolmak üzere. Öte yandan bu bayram sürpriz bir gelişme yaşandı. Normalde Doğu-Güneydoğu bölgelerinden bayram dönemlerinde iç ve kıyı bölgelere bir akın olurken bu bayram tam dersi bir durum söz konusu" diye konuştu.

  Bu haber toplam 1073 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim