Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Ulus Meydanı’na ilk kepçe
  21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:27

  Ulus Meydanı’na ilk kepçe

  Ankara’nın tarihini ortaya çıkaracak olan başkentin en önemli projesi Ulus Tarihi Kent’te yılan hikâyesine dönen yıkım çalışmalarına başlandı. İlk kepçe Gümrük Müsteşarlığı binasına vuruldu

  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ocak ayında gerçekleştirilen toplantısında alınan kararla Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında Spor Genel Müdürlüğü ile Gümrük Müsteşarlığı binalarının yıkılması için karar alınmıştı. Spor Genel Müdürlüğü'nün alt katlarında bulunan esnafın taşınma süreci devam ederken bölgenin en yüksek binası olan ve tamamen boşaltılan Gümrük Müsteşarlığı binasında yıkım çalışmaları start aldı. İş makinelerinin yıkıma başladığı binanın etrafından güvenlik tedbirleri alındı.

  TAHLİYELER BEKLENİYOR

  Başkentin turizmine önemli bir katkı sağlayacak olan proje çerçevesinde yıkılacak olan bir diğer bina ise Spor Genel Müdürlüğü binası... Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre Spor Genel Müdürlüğü binasının da yıkımına esnafın tamamen yapıyı boşaltmasının ardından geçileceği öğrenildi. Spor Genel Müdürlüğü ve Gümrük Müsteşarlığı binalarının yanı sıra Anafartalar Çarşısı ve 100. Yıl Çarşısı da yıkılması beklenen yapılar arasında yer alıyor.

  KAZANAN ESNAF OLACAK

  Yıkım kararlarının alındığı dönemde SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, "Ulus Tarihi Kent Proje kentin vizyon projesi. Bu şehir hepimizin. Burada kanayan bir yara var ve ameliyat etmemiz gerekiyor. Ameliyatlar bazen sancılı olabilir. Gelin bunu elbirliği ile beraber yapalım. Bizim Ankara'ya gelen turisti götürecek yerimiz yok. Çayyolu'na mı götürelim? Buraya getireceğiz ve turist artacak. Bu turist ise ticareti arttıracak. Ulus 1970'li yıllardaki hareketli günlerine gelecek. Kısa vadede esnaf sıkıntı yaşayabilir ama ileride kazanan yine Ankara esnafı olacak" ifadelerini kullanmıştı.

  TARİHİ YAPILAR ORTAYA ÇIKACAK

  Uzun yıllardır davalar ve çeşitli sebepler nedeniyle bir türlü tamamlanamayan Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında başkente yeni bir meydan kazandırılacak. Ulus'taki Atatürk heykeli merkezinde oluşturulacak yeni meydanla bölge nefes alacak. Başkent Ankara'nın adeta tarihi belleği olan 1.TBMM Binası, Ankara Palas, Ulus Heykel, Hacı Bayram Camisi ve Ankara Kalesi'ne kadar uzanan bölgede turizm anlamında canlılık kazanacak. Sabah/Ankara

  Bu haber toplam 1279 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim