Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  ULUSLARARASI HACI BAYRAM-I VELİ SEMPOZYUMU
  26 Mayıs 2016 Perşembe 17:00

  ULUSLARARASI HACI BAYRAM-I VELİ SEMPOZYUMU

  ULUSLARARASI HACI BAYRAM-I VELİ SEMPOZYUMU

  IHA

  Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, " Ülkemizin, Ahilik Teşkilatı’nda, Hacı Bayram-ı Veli dergahındaki örneklerde olduğu gibi dini, beşeri, tarihi ve kültürel geçmişi ile harmanlanmış bir kalkınma modelini benimsemesi çok daha isabetli olacaktır" dedi.
  Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumu, 25-26 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Ankara Kalkınma Ajansı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kalem eğitim Kültür Akademi Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleşen programda Anadolu’nun manevi liderlerinden Hacı Bayramı-ı Veli anıldı.
  Hacı Bayram-ı Veli’nin düşünce dünyasının ele alındığı sempozyum açılışına, Ankara İl Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, Kalem Eğitim Kültür Akademi Derneği Başkanı Murat Türkmen ile akademisyenler ve çok sayıda Ankaralı katıldı.
  "ANKARA’NIN SOSYO KÜLTÜREL DEĞERLERİNİN YAŞATILMASI VE YAYGINLAŞTIRILMASINA DÖNÜK PROJELER"
  Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık şunları söyledi:
  "Ajansımız, bölgesel kalkınmada ekonomik ve teknolojik katma değer üreten projeleri desteklemenin yanı sıra insan unsurunu merkeze alan ve içtimai hayatımızın inkişafına öncülük edecek projelere de büyük önem atfetmektedir. Bu çerçevede, Ajansımız tarafından Ankara’nın sosyal kalkınmasına yönelik projelere bugüne kadar 30 milyon TL’lik finansman sağlanmış olup bu desteğin kayda değer bir bölümü Hacı Bayram-ı Veli gibi, ’Ahilik’ kültürü gibi Ankara’nın sosyo-kültürel değerlerinin yaşatılması ve yaygınlaştırılmasına dönük projelere tahsis edilmektedir. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’den ve Peygamber Efendimiz’in sünnetinden hayat bulan bu değerler zinciri, genel anlamıyla; sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal boyutları olan bir milli kültür, iman, ahlak, yiğitlik ve diriliş hareketleridir. Ajansımız, bir toplumun tekemmülünde ekonomik kalkınmanın tek başına yeterli olmayacağı gerçeğinden hareketle Ankara’daki sosyal hayatın gelişmesi sürecinde de öncü olmayı hedeflemektedir. Ahilik Teşkilatı’nda, Hacı Bayram-ı Veli dergahındaki örneklerde olduğu gibi, ülkemizin; dini, beşeri, tarihi ve kültürel geçmişi ile harmanlanmış bir kalkınma modelini benimsemesi çok daha isabetli olacaktır."
  Sempozyuma Türkiye ve dünyadan çok sayıda konuşmacı katıldı. Katılımcılar arasında Prof. Dr.Mehmet Akkuş, Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu, Prof. Dr. Yakup çiçek, Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Kenan Erdoğan, Prof. Dr. HASAN Kamil Yılmaz, Prof. Dr. Dossay Kenzhetayev (Kazakistan), Doç. Dr. Huraman Hummatova (Azerbaycan), Prof. Dr. Safvet Haliloviç (Bosna Hersek) ve Sawadogo Noufo (Burkino Faso) gibi alanında değerli akademisyenler de yer aldı.

  Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim